Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Befejeződtek a rábacsécsényi gátőrház épületenergetikai munkálatai

Cikkünk frissítése óta eltelt 14 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A KEOP – 2009 – 5.3.0./A azonosító számú „Épületenergetikai fejlesztések és közvilágítás korszerűsítése” tárgyú pályázat keretében megvalósításra került az „Épületenergetikai fejlesztések nyílászáró cserével és a homlokzat utólagos hőszigetelésével a rábacsécsényi gátőrházban” tárgyú /KEOP-5.3.0/A/09-2010-0174/ azonosító számú projekt.

A beruházás létrejöttének oka az volt, hogy a rábacsécsényi gátőrház nyílászáróinak állapota az évek során jelentősen leromlott, így sem esztétikailag, sem hőátbocsátási adottságában nem volt megfelelő. A jelentős hőveszteség következtében a fűtési költségek is megnőttek.

 

A beruházás során 8 db ablak és 2 db ajtó cseréje valósult meg. A gátőrház új műanyag nyílászárói már korszerű, hőszigetelt üvegezésűek, hőátbocsátási tényezőjük megfelel a 7/2006. (V. 24.) TNM rendeletnek.

 

A beruházás közvetlen célja volt az energia megtakarítási potenciál minél magasabb szinten történő kihasználása, a költségvetést terhelő energiaköltségek minimalizálása.

Közvetett céljai között szerepelt az energiaigény csökkentésével történő hozzájárulás Magyarország energiaellátás-biztonságához, a magyar energiapolitika és klímapolitika közötti összhang biztosítása (üvegházhatású gázkibocsátások csökkentése), hozzájárulás Magyarország energiahatékonyságának javításához valamint az energia- és környezettudatos szemlélet kialakításának és fejlesztésének elősegítése.

 

 

A beruházás megvalósulásával télen jelentős mértékben csökkenthetővé válik a fűtésköltség, míg nyáron hűvösebbé egyúttal komfortosabbá válik az épület.

A kivitelezés után jelentősen javultak az épület hőtechnikai adottságai, csökken a hőveszteség, ezáltal kevesebb tűzifa felhasználására lesz szükség. A szénfelhasználás megszűnik, amely jelentős környezeti terhelés csökkenéssel jár.

Összességében kevesebb lesz az energiafelhasználás, valamint a karbantartási és egyéb költségek is, tehát az üzemeltetés költséghatékonyabbá válik.

A projekt jelentősen hozzájárul az energiatermelés környezetbarát megvalósításához és a CO2-emisszió csökkentés révén a fenntartható fejlődéshez.