Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Iskolakezdési támogatást adhat a munkáltató a munkavállalójának

Cikkünk frissítése óta eltelt 14 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Béren kívüli juttatást ilyen címen a családi pótlékra jogosult szülő, továbbá 2011-től a gyermek gyámja és a szülővel, gyámmal közös háztartásban élő házastárs (akár a nem vér szerinti szülő is) kaphat. A családi pótlékra jogosult szülő kifejezés nem feltétlenül azt a személyt jelenti, aki a családi pótlékot ténylegesen igénybe veszi, ezért a munkáltatók egyazon gyermekre tekintettel akár mindkét szülő számára adhatnak iskolakezdési támogatást, függetlenül attól, hogy a szülők egy munkáltatónál, társas vállalkozásnál dolgoznak-e vagy sem. Az iskolakezdési támogatást több gyermek esetén is gyermekenként lehet adni, vagyis például egy kétgyermekes család esetében mindkét szülő mindkét gyermekre tekintettel részesülhet ilyen juttatásban.

 

Iskolakezdési támogatás az általános iskolai vagy középiskolai tanulmányait az adott év szeptemberében kezdő, illetve folytató gyermekre, tanulóra tekintettel adható a tanév első napját megelőző és az azt követő 60 napon belül.

 

A munkáltató (társas vállalkozás) a támogatást három formában nyújthatja:

  • tárgyi formában tankönyv, taneszköz, ruházat juttatásával,
  • a felsorolt javak beszerzéséről és a munkáltató (kifizető) nevére szóló számla megtérítésével,
  • iskolakezdési utalvány formájában, mely kizárólag tankönyv, taneszköz, ruházat vásárlására használható fel.

 

Az iskolakezdési támogatás nyújtásához szükséges feltételek fennállásáról a juttatásban részesülő magánszemélyeknek nyilatkozniuk kell. Amennyiben a törvényi feltételeknek egyébként megfelelő iskolakezdési támogatás gyermekenként meghaladja a 23.400 forintos értékhatárt, akkor a meghaladó rész után a juttatónak a 16 százalékos személyi jövedelemadó mellett 27 százalékos egészségügyi hozzájárulást is fizetnie kell.