Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Nagy a teher a családokon

Cikkünk frissítése óta eltelt 12 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az augusztus 12. és 25. között, a témában érintett 427 ember megkérdezésével végzett felmérés eredményei szerint a legtöbben műszaki (17 százalék) és gazdaságtudományi-kereskedelmi (16 százalék) területen tervezik a továbbtanulást. Jelentősen lemaradva következnek a bölcsészettudományi (9 százalék) és természettudományi (8 százalék) képzések. A tényleges igényekkel összehasonlítva jól látszik, hogy a két népszerű területet reálisan értékelik a családok, hiszen a cég statisztikái alapján az álláshirdetések 44 százaléka műszaki és gazdasági-kereskedelmi végzettséggel keres munkaerőt. Szintén reálisan látják a családok a nyelvtudás szerepét. Az álláskínálók 87 százaléka jelöl meg ezzel kapcsolatos elvárást.    
A hazai továbbtanulást tervezők háromnegyede biztosan számíthat majd szüleinek anyagi támogatására a felsőoktatási tanulmányok idején. A válaszadók tudják, hogy ez nem lesz egyszerű, 84 százalékuk állította ugyanis, hogy a családnak nagy terhet jelent majd a továbbtanulás. A családok 91 százaléka aktuális havi jövedelméből is kénytelen lesz finanszírozni a tanulást, tehát alig vannak, akik úgy látják, hogy megtakarításaik elegendőek lennének erre a célra.    A felmérés szerint az elhelyezkedési esélyek növeléséért már a középiskolában is jelentős erőfeszítéseket tesznek a családok. A válaszadók 49 százaléka járatta gyermekét magánórára, jellemzően nyelvórára.    A középiskolások szüleinek kétharmada jelezte, gyermeke mindenképpen szeretne továbbtanulni, felük kizárólag államilag finanszírozott helyre tervezi beadni a jelentkezését.    A szülők a munkaerő-piaci esélyekkel kapcsolatban meglehetősen pesszimisták, 67 százalékuk szerint gyermekük nehezen vagy nagyon nehezen talál majd állást Magyarországon.    Az elhelyezkedést befolyásoló tényezők között a nyelvtudást említették a legtöbben, és a jó kapcsolatokat is fontosnak tartották, másodikként említve ezt a szempontot.    A megkérdezettek a diplomával elhelyezkedő fiatal várható fizetését mai árakon számolva nettó 142 ezer forintra teszik, 49 ezerrel magasabbra, mint a középiskolai végzettséggel munkába állókét.

(MTI)