Kezdőlap GYŐR Győr - Kultúra

300 éve született Mária Terézia

Cikkünk frissítése óta eltelt 8 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Idén 300 éve született a Habsburg-Lotaringiai- ház „ősanyja” Mária Terézia. A királynő negyven évig uralkodott a birodalom felett.

1.

Mária Terézia 1717. május 13-án született Bécsben és Mária Terézia Walpurga Amália Krisztina nevet kapta

2.

23 éves volt, mikor megkoronázták és ezzel a második nő lett, aki a magyar történelemben viselhette a Szent Koronát. Előtte csak Anjou Mária, 1382 és 1392 között tehette ezt meg.

3.

Mária Terézia hosszú uralkodása alatt rengeteg címet szerzett magának. A korabeli névhasználattal és helyesírással így hangzott uralkodói megszólítása: Magyar-, Cseh-, Dalmát-, Horvát-, Szlavonország, Ráma, Szerbország, Galiczia, Lodoméria, Kunország, Bolgárország királynője; Ausztria főherczege; Burgundia, Brabanita, Felső- és Alsó-Szilézia, Milano, Styria, Karinthia, Krajna, Mantua, Parma, Piacenza, Limburg, Luxemburg, Geldern és Württemberg herczege; Svévia fejedelme; a római szent birodalom, Burgau, Morva, Felső- és Alsó-Lausitz örgrófja; Habsburg, Flandria, Tyrol, Ferrete, Kyburg, Görcz, Gradiska és Artois grófja; Elsass tartománygrófja; Namur grófja; a vend őrgrófság, Pordenone, Salzburg és Mecheln ura; Lotaringia és Bar férjezett herczegasszonya, Etruria nagyherczegnője.

4.

Míg Magyarországon ő lehetett a második női uralkodó, addig a cseh trónon végül ő volt az egyetlen.

5.

Lotaringiai Ferenccel kötött házasságából összesen 16 gyerek született: 11 lány és 5 fiú. Közülük 12 élte meg a felnőttkort.

6.

Rendkívül nehéz vitapartnernek tartották, ugyanis minden gond nélkül elboldogult a számtalan nemzetséget összefogó birodalmában, a német mellett folyékonyan beszélt olaszul, franciául, spanyolul és latinul.

7.

1768-ban betiltotta a boszorkányüldözést és a kínzásokat, kivégzéseket. Bevezette a Polgári Törvénykönyvet, minden állampolgár egyenlővé vált a bíróság előtt és mindenki jogot kapott ügyvédi védelemre.

8.

Házasságának, a kor és a Habsburg dinasztia szokásaitól eltérően, valódi érzelmi alapjai is voltak, ugyanis Ferenccel fiatalkori barátsága szövődött szerelemmé. Kapcsolatuk 29 évig, 6 hónapig és 6 napig tartott, a férj halála után pedig az uralkodónő csak feketét volt hajlandó hordani. Díszes ruháit és ékszereit szétosztotta lányai és udvarhölgyei között.

9.

Abszolutista uralkodó volt, azonban hatalmát arra használta, hogy megreformálja az uralkodása alatt lévő területeket. Kettős vámhatárt állított fel, hogy megóvja és fejlessze a cseh és osztrák ipart, illetve a magyar mezőgazdaságot. Kötelezővé tette az elemi iskola elvégzését a Ratio Educationis rendeletével, katonai főiskolát alapított és létrehozta a hivatalnokképző Teresiumot. Felismerte a védőoltások hatékonyságát és családját is oltatta, hogy jó példával járjon elő.

10.

Bár a korabeli beszámolók szerint teljesen felépült himlőfertőzéséből, ez nagy valószínűséggel nem volt igaz. Élete hátralévő részében légszomjtól szenvedett, fáradtságra panaszkodott, folyamatosan köhögött és később szervezetében ödémák is kialakultak. Végül egy fácánvadászat közbeni megfázás terhelte meg annyira szervezetét, hogy tüdeje feladta a küzdelmet. Bécsben temették el, szeretett férje mellé, a Habsburgok hagyományos temetkezési helyére a Kapucinusok templomába.

Forrás: Noizz.sk