Az Euro Health Consumer Index című jelentés a vásárló, mármint az egészségügyi rendszer „szolgáltatásait” igénybe vevő beteg szempontjából értékeli a különböző európai országok egészségügyi rendszereit. – olvasható az index.hu-n.
A listán 35 ország szerepel:
- Hollandia
- Svájc
- Norvégia
…
- Görögország
- Lettország
- Magyarország
- Lengyelország
- Albánia
…
- Románia
A sorrend egy pontszám alapján alakul ki. Hat területen értékelik az egészségügyi rendszert, betegjogok, tájékoztatás – Magyarország: 125/73
– hozzáférhetőség, várólisták – Magyarország: 225/125
– eredmények – Magyarország: 300/163
– finanszírozás – Magyarország: 125/73
– megelőzés – Magyarország: 107/89
– gyógyszerek – Magyarország: 100/52
A magyar összpontszám a 2006-ban még 600 fölött volt, 2016-ra 575-re csökkent. Így például Magyarországon európai összehasonlításban kifejezetten sokat kell várni CT vizsgálatra, a legrosszabbak között vagyunk a rák miatti halálozásban, az utolsó harmadban a kórházi fertőzéseknél, a tüdőbetegségénél, egész Európában csak Albánia előz bennünket a hálapénz elterjedtségében.
Két mutatóban vagyunk a legjobbak, egyrészt náluk oltják be a legtöbb csecsemőt a nyolc legveszélyesebb betegség ellen, másrészt nálunk a legtöbb az iskolákban a kötelező testnevelés óra.
A betegjogok terén a maximális pontszámot Norvégia abszolválta, a hozzáférhetőségben Belgium, Macedónia és Svájc nyújtották a maximumot. Az egészségügy eredményességben a finnek, az izlandiak, a németek, a hollandok, a norvégok és a svájciak járnak az élen.
A norvég és a svéd egészségügy a legnagyvonalúbb és a legszélesebb körű, megelőzésben is a norvégok a legjobbak. Gyógyszerfronton a francia, a német, az ír, a holland, és svájci eredmények a legmeggyőzőbbek.