Kezdőlap GYŐR Győr - Gazdaság

530 millió forint térség fejlesztésre

Cikkünk frissítése óta eltelt 14 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A kézikönyv kiemelkedő jelentőséggel bír a projekt során, ugyanis iránymutatást ad az üzleti innovációs parkok felállításához, továbbfejlesztéséhez, működtetéséhez, ugyanakkor nemcsak elméleti hátteret biztosít, hanem gyakorlati példákat is bemutat. Ezek közül elsősorban a Dél- Kelet Európai Régiós tapasztalatokat helyezi előtérbe, felhasználva üzleti parkok-központok legjobb példáinak az elemzését.

 

A régiós fejlesztés első lépéseként, sor kerül majd az alternatívák részletes megvizsgálására és a lehetséges fejlesztési helyszín kiválasztására. Az üzleti tervvel párhuzamosan létrehozzák a parkba beköltözni kívánó vállalkozások adatbázisát is. A vállalkozások képviselőit később bevonják majd  a park szolgáltatásainak kialakításába is, annak érdekében, hogy a fejlesztés valós igényekre alapuljon.

 

A FIDIBE projektről:

 

Az Európai Unió Dél- Kelet Európai Transznacionális Programja keretében nyert pályázatot és jelentős összegű támogatást a Közép- Pannon Regionális Fejlesztési Zrt. által vezetett konzorcium, amelynek tagja a Nyugat- Pannon Regionális Fejlesztési Zrt. A pályázat 821 más pályázattal versengett és egyike lett a 42 nyertesnek – teljesítményét kiemeli, hogy kevesebb, mint 5% volt a sikerráta.

 

A Közép- Pannon Zrt által vezetett konzorcium projektje, a FIDIBE innovációs projekt, 3 év alatt történő megvalósításában 7 ország (Magyarország, Szlovákia, Szlovénia, Olaszország, Románia, Görögország és Horvátország) 9 szervezete vesz részt: innovációs és fejlesztési ügynökségek, önkormányzatok, egyetemek, innovációs és technológiai központok.

 

2009 szeptemberében a projekt mintegy 530 millió Ft támogatást kapott – amelyet a Budapesten, a VÁTI Nonprofit Kft-ben lévő Dél- Kelet Európai Transznacionális Program Közös Technikai Titkársága nyújt. A projekt célja, a Dél- Kelet Európai térség versenyképességének javítása. Ebből a Nyugat- Pannon Zrt-re 228.000 euró (azaz mintegy 61m Ft) jut.

 

2010 áprilisának végére elkészült a régióban működő üzleti parkok-központok legjobb példáinak az elemzése. Ennek során a szervezet  két példát vizsgált meg és mutatott be a többi partner számára is: a Győri Ipari Parkot és az INNONET- et.

 

Emellett a régió megismerkedhetett a nemzetközi partnerek több éve sikeresen működő technológiai parkjaival, melyek közül jelentős a Velence melletti, a Ljubljana-i és Thesszalonikiben lévő üzleti park. Ezek az intézmények nagy hangsúlyt helyeznek a technológia transzfert támogató szolgáltatások fejlesztésére és működtetésére, ami a régiónkban – de országos szinten is – gyenge pontja a már működő intézményeknek.

 

A bemutatott „Üzleti Innovációs Parkok Kézikönyve”, a projekt egyik fontos alapköve, ugyanis jelentős segítséget nyújt majd a projekt megvalósítása során a szakembereknek.