Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

A Szavak Gyógyítanak Győrben

Különleges és fontos kezdeményezés indult útjára a Nemzeti Drogellenes Világnaphoz kapcsolódva. Egy-egy üzenettel most bárki segíthet a szenvedélybetegeken.

 A kampány alapötletét Rákosi-Tóth Rita, a Család- és Gyermekjóléti Központ vezetője találta ki. Ez a központ üzemelteti a FOGADÓ nevű közösségi teret, ahova a rászoruló családoknak várnak különféle tárgyi felajánlásokat. A mindennapi munka során ide érkeznek a ruhák, az öblítőszerek, valamint az egyéb fontos kiegészítők és használati eszközök. Rákosi-Tóth Rita azonban továbbgondolta ezt és arra jutott, hogy mi lenne, ha a tárgyi adományokon túl a szavakkal is segíteni tudnánk a rászorulókon. A „Most a szavak gyógyítanak” kampány Győrben, kedves üzenetek révén segít.

A Nemzeti Drogellenes Világnap (június 26.) már közel 40 éves múltra tekint vissza. Ezen a napon világszerte a kábítószer-használat és a függőségek problémáira irányul a figyelem. A világnap témakörei évről évre ugyanazon három fő pillér köré csoportosulnak: az illegális kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem, az innovatív prevenciós technikáknak a megtalálása, valamint a megbélyegzés elleni küzdelem. Burkali Bernadett, a Győr Városi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum szakmai vezetője elmondta, hogy idén is tematikailag a megbélyegzés elleni küzdelemhez kapcsolódott a fórum. Innen ered maga a győri kampány alapgondolata is, hiszen a szavakkal nagyon mélyen tudunk bántani, de ugyanakkor gyógyítani is képesek vagyunk velük.

GYÓGYÍTS A SZAVAIDDAL TE IS! 

“Sokan élnek közöttünk, akik a függőség, a szerhasználat vagy más szenvedélybetegségek nehézségeivel küzdenek. Lehet, hogy éppen segítséget kérnek, vagy már a felépülés útját járják, s lehet, hogy még csak fontolgatják a változást. Ezen időszakban apró figyelmességként egy támogató szó, egy bátorító üzenet erőt adhat a következő lépés megtételéhez.” – emelte ki Burkali Bernadett, majd hozzátette: “amikor a társadalomban a szenvedélybetegségekről beszélünk, szinte mindenkinek felsejlik egy bizonyos sztereotip kép arról, hogy milyen egy szenvedélybeteg ember. Azonban rendkívül fontos hangsúlyozni, hogy a szenvedélybetegség soha nem egy egyszerű, rossz egyéni döntés eredménye. Nem vezethető vissza egyetlen magányos okra sem, hanem egy rendkívül összetett, soktényezős folyamat következménye. A szenvedélybetegség egytársadalmi probléma is, amelyet nem lehet kizárólag egyéni szinten megoldani. Éppen ezért a megoldási lehetőségeknek is sokszínűnek kell lenniük. A ‘Most a szavak gyógyítanak’ kampány pontosan ebben kíván segíteni: lehetőséget teremt arra, hogy bárki, aki online vagy offline módon találkozik a felhívással, küldhessen egy jó szót, egy építő gondolatot vagy egy megerősítő üzenetet azoknak, akik rászorulnak.”

Ha megvizsgáljuk Győr és a vármegye helyzetét, a kábítószer-fogyasztás és a szerhasználat jelenléte komoly kihívást jelent. Bár a június 26-i világnap elsősorban az illegális és pszichoaktív szerek használatára fókuszál, a szakemberek szerint nem hanyagolható el a legális drogok, így az alkohol fogyasztásának kérdése sem. Magyarországon a statisztikai adatok szerint a kifejezetten kábítószer-fogyasztás miatt elhunytak száma évente 100 fő alatt marad. Ezzel szemben az alkoholfogyasztással összefüggésbe hozható halálokok száma évente eléri a 35-40 ezer főt. Ugyan Győr nem tartozik a leginkább sújtott, legkritikusabb régiók közé, a probléma itt is valós.

Barka Bálint, a Győr Városi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum munkatársa és a Partisegély Szolgálat koordinátora felel a gyakorlati megvalósításért, az üzenetküldési folyamat koordinálásáért és azért, hogy ezek a támogató szavak eljussanak a megfelelő helyre. A kampány során az üzeneteket online és offline csatornákon egyaránt gyűjtik, hogy a lehető legnagyobb területet tudják lefedni. Offline formában a városban három kijelölt ponton helyeztek el gyűjtőládákat, ahol kis kártyákra lehet felírni a bátorításokat. Ezek a helyszínek a következők:

  • a Rómer Ház,
  • a Kodály Zoltán utcában található Fogadó közösségi tér,
  • valamint a Partisegély Szolgálat kitelepülési helyszínei.

Az online térben a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum hivatalos közösségi felületén, a KEF Győr Facebook oldalán ( https://www.facebook.com/kef.gyor/ ) folyamatosan közzéteszik a kampány plakátjait. Emellett létrehoztak egy olyan online adatlapot, egy formot is, ahol bárki regisztráció nélkül, teljesen anonim módon elküldheti üzenetét. A plakátokon elhelyezett QR-kódok, illetve a megosztott linkek közvetlenül erre a felületre navigálják a látogatókat. A kampány hírét Győr városa a saját Facebook-oldalán és a hivatalos honlapján is terjeszti, biztosítva ezzel a széles körű támogatást.

A beküldött online üzeneteket a szervezők kinyomtatják, és a ládákban összegyűjtött kártyákkal együtt három győri intézményben adják át a szenvedélybetegséggel küzdők számára:

  • a Máltai Szeretetszolgálat Színes Fogadótér nevű intézményében,
  • a Petz Aladár Kórház Támasz Drogambulanciáján,
  • valamint a likócsi hajléktalanokat Segítőházban.

A kampány július 12-ig tart, de Barka Bálint és Burkali Bernadett is hangsúlyozták: folytatása következik! A tervek szerint háromhavonta Gyógyíthatunk a Szavainkkal.