A Belvárosban sok van, Adyvárosban viszont szinte semmi. Mi az? A találós kérdésre a válasz a szerelmesek lakatja, amiből láthatunk a Kossuth-hídon, a Radó-szigeten vagy az Arrabona mellett az Aradi vt. útján is, de amit meg éppen ezért hoztak létre Adyvárosban, ott szinte alig van belőlük. Talán nem tudják a győriek, hogy ott van? Vagy nem szerelmesek? Esetleg nem járnak arra? Ennél könnyebb megfejteni azt, hogy honnan is ered ez a szokás.
Mi ez a lakat mizéria és mégis honnan jött?
Több történet is kering arról, hogy honnan ered a „lakatolás”, azonban biztosat a mai napig nem tudni.
Létezik olyan legenda, hogy egy tanítónő és egy katonatiszt egymásba szeretett. Régi találkahelyükön helyeztek el egy lakatot, amit aztán több is követett. Az ő szerelmük sajnos tragikus véget ért.
Van olyan elmélet is, miszerint egy ősi kínai hagyományból ered a „lakatolás”.
Annyi biztos, hogy Magyarországon elsőként Pécsett jelentek meg a szerelemlakatok. Majd ezt követte szép sorban több város, amihez idővel Győr is csatlakozott.
Szerelmet szimbolizál
A hagyomány szerint a lakaton szerepel két monogram – vagy név – és egy évszám – illetve nap, hónap adott esetben. Ezt a jelképet pedig adott helyre felakasztják a szerelmesek, ezzel szimbolizálva azt, hogy ami köztük van örökké tart.
Két év alatt csak 21 lakat?
A Szív-fát 2019-ben állították Valentin-nap alkalmából. Alkotója pedig Sándor József Péter, aki két hónap alatt készítette el. Aki még nem látta, annak a győri kórház mellé, azaz a Tihanyi Árpád út – Földes Gábor utca „kereszteződésénél” kell keresnie a panelek között. A rajta található 21 lakat közül pedig több olyat látni, ami még 2019-ben került oda. A cél az, hogy minél több szerelemzálog kerüljön fel a fára.