A magyarok kedvenc csemegéje a főétel mellé a kovászos uborka. A belül ruganyos, kívül roppanós savanyúság maga mögé utasítja az összes többit ízével, hatékonyságával és népszerűségével.
Miért szeretjük annyira?
Mindenki más ételhez szereti társítani ezt a savanyúságot, ez csupán ízlés dolga. Eszik tésztával, hallal, rántott hússal, van, aki magában is képes egy egész tányérral megenni, mert a sós, savanyú íz önmagában is frissítő hatással bír.
Az egészségre is jótékony hatású
Az erjesztéssel készített uborkában olyan jótékony baktériumok keletkeznek, melyek hatékonyan befolyásolják a bélflórára egészségét és segítik a gyomor működését. A kovászos uborkában sok ásványi anyag keletkezik, magas a magnézium, kálium, foszfor kalcium és a vas, valamint A-, C- és B12-vitamin tartalma. Mivel természetes úton erjed, tartósítószert nem tartalmaz!
A kovászos uborka jótékony hatásai:
? tisztítja a gyomrot, csökkenti a súlyt,
? a benne található enzimek megakadályozzák a és elősegítik az emésztést,
? súlycsökkenést eredményezhet, fogyókúrázók beépíthetik napi étrendjükbe,
? hangulatjavító és agyserkentő is lehet,
? kifejezetten jó hatással van a változókori hőhullámokra,
? hatásos a gyomorfekélyre,
? leve másnaposság ellen is bevethető,
? erős tisztító hatása miatt ragyogóbb és simább lesz a bőr,
? hozzájárul szervezetünk megfelelő működéséhez.
5 szabály az elkészítéshez:
- Fontos az uborka fajtája
A kovászolni való uborka 10-13 cm. Ha ettől kisebb, az csemege uborkának számít. Kifejezetten kovászolni való uborkát vegyél, a kígyóuborka ugyanis nem jó erre a feladatra.
- Milyen kenyeret használj
Legjobb a hagyományosan, kovásszal készített félbarna kenyér. A fehér kenyér is alkalmas a kovászhoz, viszont a péksütemény, kifli semmiképp, mert ezek édesek. Ha gluténérzékeny vagy, akkor pár darab meghámozott, félbevágott nyers burgonyát kell az üvegbe helyezned.
- A só mennyisége
A sónak szintén meghatározó szerepe van az erjedésben. Literenként egy evőkanálnyi sót kell használni.
- Nem kell cifrázni
A minél kevesebb hozzávalóval lesz igazán finom a kovászos uborka. Semmi más nem kell hozzá, mint uborka, sós lé, kenyér és kapor. Vannak, akik tesznek bele fokhagymát, tormát, mustármagot vagy csípős paprikát is, de az igazi koviubi a legegyszerűbben a legjobb!
- Megfelelő időben készítsd!
Ha borult az idő és várhatóan az is marad, akkor semmiképp ne állj neki készíteni, az erjedéshez ugyanis meleg és napfény szükséges. A kovászos uborka napsütéses, meleg időben 2-3 nap alatt beérik.
ALAPRECEPT:
Hozzávalók:
- 2,5 kg kovászolni való uborka
- 2 ek só
- 1 csokor kapor
- 2 szelet kenyér
- 2 l langyos víz
Elkészítés:
A megtisztított uborkákat alaposan megdörzsöljük, hogy leszedjük róla a szúrósságát, majd a végeit levágjuk. Hosszában bevágjuk az oldalát, így jól átjárja majd a sós víz. Az kimosott, minimum 3 literes befőttesüveg aljára helyezzük a kaprot, majd lehetőleg állítva beletesszük az uborkákat, felöntjük sós, langyos vízzel úgy, hogy az teljesen ellepje az uborkákat, majd a tetejére tesszük a kenyeret, vagy krumplit. Az üveg tetejére egy kistányért helyezünk, kirakjuk a napra, és kb. 3 napig kint hagyjuk.
Képek: gettyimages