Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Akkor operálnak meg, ha lefogysz!

Betegcsoportok szorulnak ki: a 35-40 feletti testtömeg indexszel (BMI) élő embereket már nem lehet megoperálni, míg le nem fogynak. Nem lenne meglepődve Hegedűs Zsolt ortopéd főorvos, csípő- és térd specialista, ha a magánegészségügyi intézmények hamarosan olyan hirdetéseket adnának fel, miszerint ők vállalják a kövér emberek csípőprotézis beültetését is, írja a nepszava.hu. 

Kérdésükre tagadta a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK), hogy a minap kiadott csípőprotézis protokollok célja a kórosan megnyúlt várólisták rövidítése lenne. A kormányzat – mint írták a Népszavának – „azzal kívánja elérni, a sorok rövidítését, hogy többletpénzt biztosít, csak idén 5 milliárd forintot – arra, hogy az egészségügyi intézmények fokozzák a teljesítményüket.” Itt érdemes azonban megemlíteni, hogy – mint arról többször beszámoltunk –, a korábbi években az e célra ajánlott többlet pénzt sem sikerült elkölteni, mivel az a szolgáltatók szerint ez még a műtétek költségeit sem fedezte. Szakemberek szerint az tény, hogy a várólistára vétel új szabályai a betegek egy részét – mások mellett például a túlsúlyosakat, vagy az együttműködésre képteleneket, az „elégtelen szociálishelyzetűeket” – eleve kizárják a műtét lehetőségéből. A NEAK szerint viszont az új protokollok az ellátásokhoz való egységes és egyenlő hozzáférést szolgálják.

Hegedűs Zsolt ortopéd főorvos, csípő- és térd specialista, a Magyar Orvosi Kamara Etikai Kollégiumának korábbi elnöke szerint a csípő- és térdprotézis műtétek új várólista protokolljának annyi az előnye, hogy leírták a szabályokat, ám azzal kiszorítanak betegcsoportok. Például meglehetősen diszkriminatívnak tartja a túlsúlyos, kövér emberek ellátásával kapcsolatos részt. Ugyanis az április elsejétől hatályos eljárásrend szerint a 35-40 feletti testtömeg indexszel (BMI) élő embereket már nem lehet megoperálni míg le nem fogynak. A protokollban említett 35-40-es BMI határ bizonytalan küszöb, olyan szubjektív döntésre ad lehetőséget az orvosnak, amit szakmai evidencia nem támaszt alá. (A túlsúly egyébként azért jelent nagyobb kockázatot, mert a lágyrészeken mélyebben és nagyobbat kell vágnia az operatőrnek, ez a seb pedig könnyebben bevérezhet, elfertőződhet, nehezebben gyógyul.) Két éve, 2023-ban Angliában is megjelent e tárgyban egy szakmai irányelv, abban több százezer beteg dokumentációjának tanulságai alapján arra jutottak, hogy a testtömeg indexet nem szabad beletenni a várólistára való felhelyezés ellenjavallatai közé. „Természetesen ez nem jelenti azt – mondta Hegedűs Zsolt, aki az Egyesült Királyságban is praktizál -, hogy ha belép egy extrém túlsúllyal élő ember, ne kellene mérlegelni az ő esetében, hogy a műtét előnyei felülmúlják-e az azzal járó kockázatokat. Ha számára inkább a műtét elmaradása jelentene nagyobb rizikót, akkor lehet akár 42-es is a testtömege, megoperálom”.

Az idézett kutatás azt is igazolta, a műtőktől a testtömegindexük miatt távoltartott betegek még inkább elszigetelődnek és tovább híznak, és ezzel olyan helyzetbe kerülnek, amelyben már életük megmentése indokolja a műtétet.

További részletek a cikkben. (Illusztráció: storyblock)