Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Mutatjuk a leggyakoribb okokat. A bazsalikom az egyik legnépszerűbb fűszernövény Magyarországon. Gondozása nem bonyolult feladat, ezért is szeretik az otthoni, friss növényt. 

Nálad már előfordult, hogy egyik napról a másikra megbarnult a levele? Igen? 

Csokorba szedtük a lehetséges okokat

Az első, hogy ne ess pánikba, nem te vagy egyedüli. A folyamatnak számtalan oka lehet, és nem is feltétlenül végzetes a növény számára. 

Bakteriális és peronoszpórás fertőzés
Gyakran felel a barna vagy fekete foltokért. Nagyon gyorsan terjed és pillanatok alatt elpusztíthatja az egész növényt, ezért ha ilyet észlelsz, azonnal távolítsd el a fertőzött leveleket, és tedd szellős helyre a növényt. A gombás vagy bakteriális fertőzések kezelhetők szerves vagy vegyi alapú gombaölő szerekkel. 

Persze van olcsóbb, házi megoldás!

Keverj el néhány csepp mosogatószert és fél teáskanál szódabikarbónát két liter vízben, és fújd be a növényt az oldattal. 

Intenzív hideg
Ha a szabadban termeszted a bazsalikomot, figyelj arra, hogy a hirtelen jött hőmérséklet-csökkenés miatt fekete foltok jelenhetnek meg a leveleken. Vágd le a sérült leveleket, és tedd a növényt melegebb helyre.

Túlöntözés
Gyökérrothadást okoz. Ennek jele szintén a fekete szár és levél. Csak akkor locsolj, ha tapintásra is száraz a talaj felső rétege.

Napégés
Ez a leggyakoribb ok. Habár a növény teljes napfényben érzi a legjobban magát, nagyon gyorsan megéghetnek a levelek, ha nyáron hosszú órákig ki vannak téve a kemény délutáni napsütésnek. A levelei papírszerűvé válnak. Gyorsan tedd árnyékba.

Ha rossz a levegő áramlása, könnyedén megfeketedhetnek vagy bebarnulhatnak a bazsalikom levelei, ezért tartsuk olyan helyen a növényt, ahol megfelelő a szellőzés.