Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Közélet

Ezekkel a módszerekkel megelőzhetjük a szabadtéri tüzeket

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Úgy néz ki, lassan tényleg itt a tavasz, a napos, enyhe idő viszont kedvez a szabadtéri tűz kialakulásának. Az ilyenkor még száraz növények könnyen lángra kaphatnak, a szeles időben pedig a legkisebb tűz is gyorsan továbbterjedhet.

A Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság közleményében azt írta, múlt kedden Kisbajcs közelében kapott lángra a száraz fű, szerdán reggel pedig Győr külterületén a Koroncói úton égett az árokpart. Pénteken Darnózseli és Arak között lángolt a száraz fű, szombaton pedig több helyen is a szabadtéri tüzekhez riasztották megyénk hivatásos és önkéntes tűzoltóit. Tét Ürgehegyen körülbelül száz négyzetméteren égett az aljnövényzet, a tűz egy szerszámtárolóra is átterjedt. Lébényben összehordott fahulladék tüze terjedt át egy melléképületre, később Tarjánpusztára, majd Ágfalvára vonultak a tázoltók, utóbbi helyen mintegy ezer négyzetméteren csaptak fel a lángok. 

Mindenhol tilos tüzet gyújtani

Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy március 10-től tűzgyújtási tilalom van az egész országban. Ez azt jelenti, hogy nem szabad tüzet gyújtani a külterületi ingatlanokon fekvő erdőkben és fásításokban, valamint azok 200 méteres körzetében. Ide kell érteni a tűzrakó helyeket, a vasút és közút menti fásításokat, valamint a parlag és gazégetést is.

A kerti hulladékot se égessük el

A tavaszias időben sokan nekifognak a kerti munkáknak. Fontos, hogy a rendkívül száraz időben a növényi hulladéktól ne égetéssel szabaduljunk meg, hanem azt úgy gyűjtsük össze, hogy ne károsítsa egészségünket, ne szennyezze környezetünket. A leghasznosabb módszer, ha saját magunknak készítünk komposztálót, hiszen a természetes úton lebomló zöldhulladék a talaj feljavításában tesz jó szolgálatot. Másik környezetbarát megoldás a biokuka használata, vagy ha nagyobb mennyiségű kerti hulladék keletkezik, akkor azt vigyük el valamelyik hulladékudvarba, ahol szintén gondoskodnak az újrahasznosításról. 

Egy apró kis cigarettacsikk is komoly bajt okozhat

A szabadtéren keletkező tüzek gyakori oka az eldobott égő cigarettacsikk. A megelőzés és a természet védelme érdekében kiránduláson, túrázáskor a csikket senki ne dobja el, inkább gyűjtse össze megfelelő, nem éghető anyagú, hordozható tárolóban – tanácsolja Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.

Képünk illusztráció. Forrás: pixabay.com