Az elmúlt három évszázad hazai éremművészetének történetét mutatja be a Nemzeti Múzeum legújabb kiállítása. A világviszonylatban is páratlan, a BÁV Art kezelésében álló, 25 ezer darabos gyűjtemény legszebb darabjai május 25-ig láthatók a Nemzeti Múzeum kupolatermében és a Múzeumkertben.
A tárlaton bemutatott, mintegy háromszáz évet felölelő gyűjtemény darabjai nemcsak műtárgyként jelentősek, hanem elsőrendű történeti források is: történészeknek, művészettörténészeknek és numizmatikai kutatóknak egyaránt rendkívüli lehetőséget biztosít a kollekció a magyar és európai éremtörténet további kutatására.
A Reprezentáció és technológia – Három évszázad éremművészetének titkai című időszaki kiállítás május 25-ig látható.
A verőtövek és a velük készített emlékérmék, kitüntetések többnyire jeles történelmi események lenyomatai, az érmék évszázadokon átívelően őrzik a magyar történelem fontos pillanatait, az uralkodói portréktól kezdve a világraszóló jubileumokon át a politikai fordulópontokig.
A tárlat a verőtövek mellett a hozzájuk kapcsolódó eredeti éremveretekből is bemutat egy válogatást, melyet a Magyar Nemzeti Múzeum és a Hadtörténeti Múzeum bocsátott rendelkezésre a kiállítás idejére. Megtekinthetők például az 1714-es gyulafehérvári erődítés emlékérme, az 1867-es koronázási érem, az 1956-os Nemzetőrség jelvénye mellett a Corvin-lánc kitüntetések.
A több mint 200 darabból álló tárlatot a Múzeumok Majálisa kétnapos rendezvénye zárja május 25-én. A hétvégi programsorozat részeként a résztvevők kipróbálhatják például az éremverést is.
(Fotó: MTI/Soós Lajos)