Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Milyen orvosi fémeket használnak a különböző beavatkozásoknál? Meddig marad a betegben az adott implantátum vagy protézis? Jelent-e nehézséget a viselése a mindennapokban, például egy repülőút előtt vagy szaunázáskor? Most mindenre választ kapunk.

Rengeteg -féle implantátum választható

A traumatológiában, ortopédiában használt implantátumok a csontrögzítéshez használt szögekből, lemezekből, csavarokból, drótokból állnak, illetve kopások esetén a csontterületeket, ízületeket pótolják különböző fém ötvözetekkel. Formájuk és méretük igen változatos. Súlyuk elenyésző, a csavarok a legkönnyebbek, a csípő- és térdprotézisek a legnehezebbek. Sok mindentől függ, pontosan milyen rozsdamentes ötvözetet alkalmaznak az orvosok. Egy biztos: szigorú egészségügyi szabványnak kell megfelelniük ezeknek az anyagoknak, a beavatkozásokról pedig adatokat kell felvinni a Központi Implantátumregiszterbe.

Mi alapján döntenek, hogy milyen fém kerül a betegbe?

Sok tényezőt kell figyelembe venni ilyenkor. Egyik ilyen a fémallergia. Leggyakrabban a nikkel, a króm, a kobalt és a réz okoznak panaszokat, az implantátumok éppen ezért a hipoallergénként ismert titánium felhasználásával készülnek. A másik fontos kérdés, hogy meddig marad a betegben az adott implantátum: a szakmai irányelveknek megfelelően a csontgyógyulást követően minél előbb javasolt eltávolítani a fémet, ez általában a sérülést követő 1,5 – 3 év. Az acélötvözetet könnyebb kivenni, mint a titániumot, amelyet jobban körül nő a csontszövet.

Az implantátumokat rövid (néhány nap) közepes vagy hosszú (több év) időtartamú alkalmazásban osztályozzák.

A repülőterek utasbiztonsági ellenőrzőpontjain alkalmazott technikai eszközök hatással lehetnek a beültetett implantátumra, annak fém anyagára, azaz bejelezhetnek, különösen akkor, ha nagyon érzékenyre állítják a fémkereső detektorokat, ebben az esetben minden fém implantátumot jelezni fog. Éppen ezért az implantátum/protézis beültetéséről vagy a gipsz szükségességéről orvosi igazolást kell vinni, mert ezt elkérheti a biztonsági szolgálat, sőt, érdemes angol nyelven is beszerezni az igazolást, mivel azt a külföldi repülőtéren is elkérhetik a visszaút során.

Amennyiben valamilyen sebészeti implantátumunk van, érdemes arra az időre elkerülni az infraszaunát, mert általában a fémimplantátum visszaveri az infrahullámokat, nem melegíti fel a rendszer.