Az év első félévében 152 lakóépület gyulladt ki Győr-Moson-Sopronban, ez a szám magasabb a tavalyinál, amikor ugyanebben az időszakban 129 lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat. A ma reggeli, Szigethy Attila úton történt lakástűz mindennél jobban figyelmeztet a veszélyre.
Idén az év első félévében 152 lakóépület gyulladt ki Győr-Moson-Sopronban, és ketten életüket vesztették, 23-an megsérültek – tájékoztatott a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.
Mint írják, a tavalyi év hasonló időszakában nem hunyt el senki lakástűzben, akkor 129 lakástűzhöz vonultak, és a tavalyhoz képest 13-mal többen sérültek meg.
A katasztrófavédők részletes adatokkal is szolgáltak: az első félévben Győrben 36, Mosonmagyaróváron 10, míg Sopronban 20 kigyulladt lakáshoz vonultak a tűzoltók. A lakástüzek eloltásához összesen 80 órára és 338 tűzoltójárműre volt szükség. A legtöbb tűz a kéményben (11 százalék), a konyhában (20 százalék), illetve tárolóban (6,5 százalék) keletkezett. A tűz pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében 13 lakástűz kapcsán indult tűzvizsgálat. A leggyakrabban elektromos hiba, nyílt láng, a fűtési rendszer hibája, sütés-főzés, avar- vagy szemétégetés miatt csaptak fel a lángok. 7 ingatlanban szándékos gyújtogatás miatt keletkezett tűz. Az oltást 6 helyszínen gázpalackok nehezítették.
A 152 tűzzel érintett otthon közül egyikben sem volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek. Ilyenkor még van idő cselekedni, a tüzet annak kezdeti stádiumában eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni.
Szén-monoxid miatt 2025 első felében 41 alkalommal riasztották a tűzoltókat, 16-tal többször, mint egy évvel korábban. Két ember szenvedett valamilyen mértékű szén-monoxid-mérgezést, de az érzékelőknek köszönhetően senki sem veszítette életét. A leggyakrabban fürdőszobában keletkezett szén-monoxid.
Amint figyelmeztetnek, a szén-monoxid nemcsak a fűtési szezonban, hanem azon kívül is veszélyt jelent, különösen nagy hőség idején. „Ajánlott a készülékeket és az égéstermék-elvezetőket is időközönként felülvizsgáltatni a biztonságunk érdekében. Érdemes a nyári időszakban elvégeztetni a kémények és a fűtőberendezések időszakos ellenőrzését, mert fűtési szezon elején hosszabb a várakozási idő a szakember megérkezéséig”.
(Kép: YouTube)