Egy biztos, a túlzott sófogyasztás nem egészséges. Ezzel nem azt mondjuk, hogy í zsíroskenyér hagymáit ne szórd meg, de azért ne képezz kristály hegyet rájuk. Mutatjuk, a túlzott só bevitel tüneteit. Magadra ismersz?
A só összetételét tekintve 60 százalékban klorid, 40 százalékban pedig nátrium. Fontos szerepe van a szervezet folyadékháztartásának szabályozásában, de kell a normális ideg- és izomműködéshez, a vérnyomás szabályozásához is.
Az élelmezés szakértől szerint szervezetünknek csak kis mennyiségben van rá szüksége, naponta körülbelül 1500 milligrammra.
Sokan, sokat visznek be belőle
Ilyenkor jelentkeznek a tünetek. Például a haspuffadás, melynek oka, hogy a só vízvisszatartást idéz elő, aminek következtében a testben extra folyadék gyűlik fel. Vagy itt van a duzzanat. Neked is gyakran dagad az arcod, a kezed, a lábad vagy éppen a bokád? Ez egy tipikus tünete a túlzott sózásnak. Ha a kelleténél több sót fogyasztunk, a szervezet vizet von el a sejtekből, aminek hatására nagyon szomjasak leszünk.
Diétázol és nem mennek a kilók?
Akár a só is lehet a ludas. A sok só hatására a szervezet vizet tart vissza, így beindulhat a hízás. Viszonylag rövid idő alatt, akár néhány nap vagy hét alatt is nőhet a súlyunk. Szintén csökkentsd a bevitt mennyiséget, ha azt veszed észre, hogy gyakrabban kell meglátogatnod az illemhelyet. A gyakori vizelés szintén jellegzetes tünet.
Gyengeség! Nem gondoltad ugye?
Ha túl sok só van a vérben, a sejtekből víz áramlik ki, hogy felhígítsa a sót. Ennek eredményeképpen a szokásosnál gyengébbnek érezhetjük magunkat. De a túlzott sófogyasztás okozhat émelygést, hasmenést és gyomorgörcsöt is.
Hosszú távú hatások
A szakértői tapasztalatok szerint növelheti a szívizom megnagyobbodásának, a fejfájásnak, a szívelégtelenségnek, a magas vérnyomásnak, a vesebetegségnek, a vesekőnek, a csontritkulásnak, a gyomorráknak és a stroke-nak a kockázatát is.