A Kazinczy Ferenc Gimnázium is képviseltette magát azon a különleges eseményen, melyen Kapu Tibor űrhajós válaszolt diákok kérdéseire. A találkozót július 9-én a győri Mobilisben rendezték, ahol élőben kapcsolták az Nemzetközi Űrállomáson az űrhajóst, akitől 16 diák kérdezhetett.
A Kazinczyból Győri Áron 11. osztályos tanuló (a Kárpát-medencei „Irány az űr!” verseny győztese) és Hatt János 8. osztályos tanuló (a Kárpát-medencei Öveges-verseny III. díjasa) tették fel élőben a kérdéseket az űrhajósnak. Felkészítő tanáruk, Takács Éva mentorálásával születtek meg azok a tudományos érdeklődésű kérdések, amelyek közül néhány ma az űrbe is eljutott. Vakáció ide, vakáció oda húsz fős csapat kísérte a fiúkat az iskolából, hogy szem- és fültanúi legyenek az űrtörténelemnek.
Győri Áron azt kérdezte Kapu Tibortól „Hogyan készül fel az űrállomás a Föld körül keringő űrszemét jelentette veszélyekre, különösen az űrsétán lévő űrhajósok szempontjából?” Kapu Tibor így válaszolt: „Szia Áron, ez egy nagyon jó kérdés. Az űrszemét egyre nagyobb veszélyt jelent, növekszik azoknak a manővereknek a száma, mikor igyekszünk ezeket kikerülni. Egyelőre nem vagyunk nagy veszélyben, de ha kettő tárgy ütközik, az ezer és ezer darabra szóródik szét, könnyen láncreakció lehet belőlük, ezt hívjuk Kessler-szindrómának.”
Hatt János egy különleges kérdést tolmácsolhatott Kapu Tibor felé, amit osztálytársa Surányi Benedek fogalmazott meg, de ő a kilövés halasztása miatt nem tudott személyesen jelen lenni, hogy feltegye: „Szia Tibi, Janó vagyok! Lehet bújócskázni az űrállomáson? Van kedvenc búvóhelyed?” Kapu Tibor így válaszolt: Szia Janó! Igen, én úgy érzem, hogy azok a tárgyak, amiket magammal hoztam és dolgoznom kellene velük – hál’ istennek mindet megtaláltam eddig -, azok bújócskáznak velem. Egyébként van sok olyan zegzug az űrállomáson, ahova egy-két órára el lehetne tűnni.”
A program részeként szó esett azokról a magyar kísérletekről is, amelyek Kapu Tibor missziójának részét képezik. Ezek közül az egyik iskolánk fizikatanárához, a Mobilis vezető demonstrátorához, Molnár Milánhoz kapcsolódik, aki a ma délelőtti bemutatón a diákok előtt elvégezte azt a felhajtóerőt vizsgáló kísérletet, amit Kapu Tibor is elvégzett az űrben mikrogravitációs környezetben. Ennek alapjául Öveges professzor egyik klasszikus gondolatkísérlete szolgált, amely azt a kérdést vizsgálta: miért nem működik a felhajtóerő súlytalanságban? Molnár tanár úr ezt a gondolatmenetet követte tovább, és saját ötletéből megalkotta azt a kísérleti eszközt, amelyet 3D nyomtatóval készített el a nappalijában, és amely jelenleg is az űrben van Kapu Tiborral.
A program zárásként a Mobilis tetőteraszáról Kapu Tibornak írt üzenetekkel indítottak útnak egy meteorológiai ballont.