Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Közélet

Megtorpant az ingatlanpiac lendülete, ez áll mögötte

Áprilisban visszaesett az ingatlanpiac forgalma Magyarországon – derül ki a Duna House friss becsléséből. Az ingatlanközvetítő vállalat szerint 10?415 lakóingatlan-csere történt országosan, ami 14,6 százalékos csökkenést jelent márciushoz képest, és 7 százalékkal marad el a tavaly áprilisi adatoktól.   

A közlemény szerint a megtorpanás mögött nem csupán a folyamatosan emelkedő ingatlanárak állnak, hanem szezonális tényezők is, például a hosszú hétvégék és az iskolai szünet, amelyek ideiglenesen visszafogták a vásárlási kedvet.

A piac dinamikáját jelentősen befolyásolta az év első három hónapjában tapasztalt intenzív áremelkedés, amely már önmagában is mérsékelte a keresletet. A Duna House előrejelzése szerint a 2025-re várt drágulás nagy része már le is zajlott, így az év hátralévő részében csupán néhány százalékos ármozgásra lehet számítani.

A lakáshitel-piacon ezzel szemben kisebb bővülés volt tapasztalható: a Credipass adatai szerint áprilisban 127 milliárd forint értékben vettek fel lakáscélú jelzáloghitelt, ami 2 százalékos havi és 5 százalékos éves növekedést jelent. A hitelek folyósításának átfutási ideje miatt a szakértők a következő két hónapra is erős számokat várnak.

Budapesten folytatódott az árak emelkedése: míg tavaly áprilisban a 600–800 ezer forintos négyzetméterár volt a legjellemzőbb, idén áprilisban már az 1,2–1,4 millió forintos sávban adták el a legtöbb lakást. Országszerte a jó állapotú ingatlanokat keresték a vásárlók, de a fővárosban és Nyugat-Magyarországon a felújítandó lakások iránt is nőtt az érdeklődés.

A tranzakciók alapján Budapesten 2–3 hónap alatt keltek el az ingatlanok, leggyorsabban a panellakások cseréltek gazdát. Vidéken jellemzően 4 hónapot vett igénybe egy téglaépítésű, használt lakás eladása.

A fővárosban a vevők 43 százaléka befektetési céllal vásárolt, 23 százalékuk nagyobb lakásba költözött. A befektetők átlagosan 74,8 millió forintot költöttek, míg az első lakásukat vásárlók 66,4 millió forintot fordítottak új otthonukra. Vidéken aktívabbak voltak az első lakásvásárlók (29 százalék), de a befektetési célú vásárlók aránya sem maradt el sokkal (26 százalék).

A fővárosi kerületek közül továbbra is a XIII. kerület a legnépszerűbb, a dobogón pedig a II. és a XI. kerület osztozik.

Forrás: MTI
Illusztráció: Pixabay