Súlyos szankciókra számíthat az a vállalkozó, akinél a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai egy vizsgálat alatt három jogsértést is feltártak: nem adott nyugtát, nem jelentette be alkalmazottait és áruja eredetét sem tudta igazolni. Mindezek mellett még a vásárlóit is megtévesztette.
A neten hirdetett akciós epervásárt egy vállalkozó. Az akcióban előzetesen, online lehetett lefoglalni minimum öt kilogramm epret. A nagyszámú érdeklődő között a NAV Győr-Moson-Sopron vármegyei revizorai is leadták rendelésüket.
A vállalkozó a gyümölcs átadásakor nem adott nyugtát az ellenőröknek, ahogy az előttük vásárlóknak sem. Arra is gyorsan fény derült, hogy a helyszínen lévő két alkalmazottját bejelentés nélkül foglalkoztatta.
A revizorok az eladásra kínált, teherautón, ládákban tárolt ötszáz kilogramm gyümölcs eredetét is vizsgálták, az árus azonban beszerzési számlát sem tudott bemutatni. Végül bevallotta, hogy a magyar eperként hirdetett gyümölcsöt külföldön vásárolta, az eladási ár harmadáért.
A vizsgálaton részt vettek a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal szakemberei is, akik szintén eljárást indítottak az árueredet hiányosságai miatt. Az adózási szabályok súlyos és szándékos megsértése miatt a vállalkozó összességében akár többmilliós bírságra is számíthat.
Érdemes tisztában lenni a szabályokkal, hiszen az az adózó, aki elmulasztja a számla- vagy nyugtaadást, akár kétmillió forint mulasztási bírsággal számolhat, és a NAV első alkalommal tizenkét nyitvatartási napra, lezárhatja az üzletét, a mulasztás három éven belüli újabb ismétlődése esetén a lezárás időtartama harminc, illetve hatvan nyitvatartási napra nő. Ha a szabályszegő katás, kivás vállalkozó, elesik a kedvezményes adózási módtól, és az átalányadózásra jogosultsága is megszűnik.
Az alkalmazottjukat bejelentés nélkül foglalkoztatók két évre felkerülnek a NAV honlapján kihelyezett listára, ami jellemzően kizárást is jelent a költségvetési forrásokból finanszírozott pályázatokból. Az igazolatlan eredetű áru esetén a törvény minimumbírságot ír elő, így kis mennyiségű igazolatlan eredetű áru után is több százezer forintos mulasztási bírságra kell számítani.
A súlyosan mulasztók a mulasztási bírság mellett utólagos adóellenőrzésre is számíthatnak. Nekik a jegyzőkönyv átvétele után érdemes a lehető leggyorsabban ellenőrizni bevallásaikat és a fizetendő adót, a revízió megkezdéséig ugyanis még önellenőrizhetők az esetleg korábban be nem vallott tételek.
Az árus annak ellenére kockáztatott, hogy a NAV honlapján előzetesen jelezte: a nyári hónapokban a szezonális gyümölcsöket és zöldségeket árusító vállalkozásokat kiemelten ellenőrzik a vármegyében. Célszerű tehát figyelni a NAV Adótraffipax rovatát, itt előre jelzi a hivatal, hol és milyen típusú ellenőrzések várhatók.
(Forrás, fotó: Nemzeti Adó- és Vámhivatal, Győr-Moson-Sopron Vármegyei Adó- és Vámigazgatósága)