Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Közélet

Nem csípjük, ha csípnek: van, ahol már támadnak a szúnyogok

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Itt a jó idő, és ezt bizony a szúnyogok is érzékelik. Készen állnak a bevetésre, hogy szokásukhoz hűen vadászatra induljanak, megkeserítve ezzel mindennapjainkat. Résen van azonban az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) is, szakembereik elsőként a Tisza-tónál és Szolnok térségében avatkoznak be.  

Idén fejeződik be az a hároméves program, amelyen célja az volt, hogy feltérképezzék a csípőszúnyogok legfontosabb élőhelyeit. Az OKF által megrendelt felmérés azokra régiókra terjedt ki, ahol a vérszívók rendszeresen, nagy mennyiségben jelentek meg. Az eredmények ismeretében pontosan és hatékonyan választható ki az az eljárás, amellyel természetes úton csökkenthető a lárvák száma.

A biológiai módszer lényege, hogy a vérszívók tenyészőhelyén egy természetes baktérium által termelt fehérjét tartalmazó készítményt juttatnak a vízbe. Ez a fehérje a kijuttatott dózisban kizárólag a csípőszúnyogok lárváit pusztítja el, minden más élőlényre, így akár az árvaszúnyogokra is teljesen ártalmatlan. 

A közlemény kitér arra is, hogy elsőként 2020-ban alkalmaztak Magyarországon olyan granulált biológiai készítményt a lárvák gyérítésére, amely a fák lombozatán is képes áthatolni. Ezzel pedig az ártéri erdőkben is lehetővé vált a hatékony biológiai szúnyoggyérítés a levegőből. Tavaly csaknem négyezer hektáron alkalmazták ezt a technológiát, további tizenhatezer hektárnyi vízfelületen hagyományos, folyékony biológiai készítményt használtak a szúnyoglárvák ellen.

A kezelések menetének meghatározásában a katasztrófavédelem által meghatározott rovarbiológusok segítenek, akik március eleje óta követik nyomon a lárvák megjelenését, fejlődését.  A száraz tavasz miatt eddig nem volt szükség beavatkozásra, az elmúlt napokban a Tiszán levonult kisebb árhullám után azonban már kialakultak tenyészőhelyek. Ezért ezeken a területeken hétfőn indul a biológiai szúnyoggyérítés – légi biológiai módszerrel, összesen kétezer hektárnyi vízfelületen. A nyílt területekre folyadék formában permetezik a készítményt, míg a növényzettel erősebben fedett területeken granulátumot szórnak ki.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság arra is felhívta a figyelmet arra, hogy a lárvák kifejlődésének megakadályozása érdekében érdemes a ház körüli víztartályokat kiüríteni, illetve a vizet rendszeresen cserélni. Erre azért van szükség mert egy-egy vízzel teli vödörben, gumiabroncsban, eldugult ereszben százával, akár ezrével fejlődhetnek szúnyogok.