Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Nemzetközi perbeszédverseny: Európa harmadik legjobbja lett világűrjogban a Széchenyi István Egyetem hallgatói csapata

Kiemelkedő nemzetközi sikert értek el a győri Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának hallgatói, akik a rangos Manfred Lachs világűrjogi perbeszédverseny európai fordulójában harmadik helyen végeztek. Az Európai Űrügynökség párizsi központjában rendezett megmérettetésről a fiatalok a hibátlan írásbeli beadványnak járó különdíjat is elhozták.

Bosits Dorina, Herold Virág és Zsuppán Balázs, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának hallgatói alkotta csapat kimagasló teljesítménnyel az elődöntőbe jutott és összesítésben harmadik helyezést ért el a Manfred Lachs világűrjogi perbeszédverseny idei európai fordulóján. A kar az elmúlt hét esztendőben megszakítás nélkül és egyre eredményesebben szerepel a rangos nemzetközi megmérettetésen.

A hágai Nemzetközi Bíróság előtt két elképzelt állam vitáját szimuláló, több mint három évtizedes múltra visszatekintő verseny európai fordulójának az idén a fennállásának 50. évfordulóját ünneplő és hazánkat éppen tíz éve a tagjai közé felvevő Európai Űrügynökség adott otthont párizsi központjában. A résztvevőknek rendkívül összetett, fiktív jogesetet kellett megoldaniuk, amelynek középpontjában egy távközlési műholdakat üzemeltető magánvállalat szolgáltatásainak igénybevétele, a műholdas távközlési szolgáltatások bérlete és elektronikus zavarása, a műholdak egymás közelében végzett műveletei és elfogása, továbbá az események nyomán keletkező károk megtérítésének nemzetközi világűrjogi kérdései álltak fegyveres összeütközés idején.

„A nemzetközi jog és a világűrjog számos területét érintő, hét hónapon át tartó felkészülés során hallgatóink angol nyelven, egyenként közel hetven oldal terjedelemben elkészítették a két állam írásbeli beadványát, amelyek a perben álló államok által a Nemzetközi Bírósághoz benyújtott iratok formáját, tartalmát és hangvételét követik. A terjedelmes periratok elkészítéséhez a nemzetközi jogi, a hadijogi és világűrjogi ismereteken túl a nemzetközi bírói fórumok joggyakorlatának tanulmányozása, illetve a műholdas transzponderek működésével és a műholdas távközlés zavarásával kapcsolatos alapvető műszaki ismeretek megszerzése is szükséges volt” – fejtette ki Sulyok Gábor, a kar professzora.

Hozzátette, a hallgatók ezt követően a szóbeli fordulón adták elő a felperesi és az alperesi állam perbeszédét. Minden versenyzői csapat összesen négy, egyenként közel másfél órás tárgyalás keretében tárta érveit a háromtagú bírói testületek elé, és válaszolt a bírók által feltett kérdésekre. „Csapatunk a második legmagasabb pontszámmal jutott be a legjobb négybe, ahol a harmadik helyen zárta a versenyt, elnyerve a hibátlan írásbeli beadványnak járó különdíjat is. A finálét a Luxembourgi Egyetem hallgatói nyerték meg, akik a döntőben a Bécsi Egyetemmel mérték össze a tudásukat” – számolt be a professzor.

A győri csapat szombathelyi tagja, Bosits Dorina elmondta, mindhármuknak hatalmas élmény volt a megmérettetés, amelyen rengeteg tudást és nemzetközi tapasztalatot szereztek. „Már a több mint féléves felkészülés rengeteget adott számunkra, hiszen az írásbeli beadványok elkészítéséhez számos bírósági esetet, szakirodalmat, jogszabályt tekintettünk át, és angol nyelven állítottuk össze a két kereseti kérelmet. Az európai döntőben egy perszimulációban vettünk részt, amelyen nemcsak elő kellett adnunk perbeszédünket, de a bírák részletekbe menő kérdéseire is válaszoltunk” – elevenítette fel a hallgató, aki másodízben volt tagja a csapatnak.

„Már a tavalyi hatodik helyezés is rekordnak számított, az idei harmadik helyezés pedig még nagyobb eredmény, különösen úgy, hogy csak néhány pont választott el bennünket a világdöntőre utazó kontinensgyőztes luxemburgiaktól. Hatalmas élmény volt az Európai Űrügynökség központjában versenyezni, és büszkeséggel töltött el bennünket a nemzetközi hírű szakemberek elismerése, gratulációja” – fogalmazott. Bosits Dorina hozzátette, örömteli számára, hogy a Széchenyi-egyetem egyre meghatározóbb szereplője a területnek nemcsak mérnöki, de jogi szempontból is.

Bosits Dorina, Herold Virág és Zsuppán Balázs felkészülését a Nemzetközi és Európai Jogi Tanszék oktatói, Sulyok Gábor egyetemi tanár és Ganczer Mónika egyetemi docens irányította; munkájukat Horváth Barbara és Erős Orsolya Júlia doktoranduszok segítették. A csapat kiutazására és részvételére a Széchenyi István Egyetem támogatásának köszönhetően nyílt lehetőség. (Kép és szöveg: Széchenyi István Egyetem)