Kezdőlap KÉK HÍREK

Pár órán belül elfogták az M1-es autópályán balesetet okozó külföldi férfit

A rendőrséghez július 20-án 8 óra körül érkezett a bejelentés a sztrádán történt balesetről. A helyszínen a rendőri egységek megállapították, hogy az M1-es autópálya Ausztria felé tartó szakaszán, a belső sávban közlekedett egy személyautó, amely – figyelmetlenség és nem megfelelő követési távolság miatt – nekiütközött az előtte haladó autónak. A vétlen jármű az árokba csapódott, majd egy kerítésnek ütközve állt meg. Csodával határos módon személyi sérülés nem történt – noha a veszély reális volt.

A balesetet okozó sofőr nemcsak a felelősséget, de a helyszínt is elhagyta, az adatai megadása nélkül, a segítségnyújtást mellőzve gyalog távozott. A rendőrség nagy erőkkel kezdte meg a vezető felkutatását, és még aznap, pár órán belül 10 óra 55 perckor, az autópálya 142-es kilométerszelvénynél, Lébény térségében igazoltatták a határ irányába sétáló sofőrt.

A 35 éves külföldi férfi elfogásakor az ittasság gyanúja is felmerült, így őt a rendőrség munkatársai vérvételre előállították, majd a Győri Rendőrkapitányságon cserbenhagyás vétsége miatt gyanúsítottként kihallgatták, és az őrizetbe vételéről határoztak.

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság felhívja a figyelmet, hogy baleset esetén a helyszín elhagyása nem megoldás – hanem súlyosbító körülmény. A megállás és a segítségnyújtás nem választható, hanem kötelesség.

Bűncselekményt követ el, ha a közlekedési balesettel érintett jármű vezetője a helyszínen nem áll meg, illetve eltávozik, mielőtt meggyőződne arról, hogy valaki megsérült-e.

A KRESZ előírása szerint közúti baleset esetén a jármű vezetője – függetlenül attól, hogy ki okozta a balesetet – köteles azonnal megállni, a baleset során megsérült személyek részére segítséget nyújtani, és az esetleges további balesetek elkerülése érdekében minden tőle telhetőt megtenni.

Ha a baleset személyi sérülést okozott, a balesetről a rendőrséget haladéktalanul értesíteni kell, és a lehetőségekhez képest gondoskodni kell a nyomok megőrzéséről. A helyszínt csak az intézkedő rendőr engedélyével szabad elhagyni. Fontos, hogy személyi sérülésnek minősül már az is, ha az érintettek közül valaki fájdalomra, mozgási nehézségre vagy rosszullétre panaszkodik. Fokozottan körültekintőnek kell lenni akkor, ha a baleset résztvevője gyermekkorú, hiszen ő még – főleg az ijedtség miatt – fel sem tudja mérni, hogy valójában megsérült-e, illetve hajlamosak eltitkolni fájdalmukat. Ezért törekedni kell arra, hogy a szülő megjelenjen a helyszínen.   

Ha a közlekedési balesettel érintett jármű vezetője a helyszínen nem áll meg, illetve eltávozik, mielőtt meggyőződne arról, hogy valaki megsérült-e, cserbenhagyás vétségét követi el, mely egy évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.

Súlyosabb a helyzet, ha olyan személy, aki – észleli (bárki) a balesetet, – nem nyújt tőle elvárható segítséget sérült, vagy olyan személynek, aki élete, testi épsége közvetlen veszélyben van. Ilyenkor segítségnyújtás mulasztása vétségét követ el, ami alapesetben két évig, avagy a sérülés súlyosságától függően akár 5 évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.

Baleset, illetőleg személyi sérülés észlelése estén tehát legfontosabb, hogy kezdje meg az elsősegélynyújtást, majd hívja a 112-es központi számot!

(Forrás, fotó: police.hu)