Keresik az Év Halát. A Magyar Haltani Társaság 2022-re is meghirdette az Év hala versenyt. Ahogy eddig mindig, most is közönségszavazással fog eldőlni, hogy melyik faj lesz a következő év hala. Az akció célja ahogy mindig, most is Magyarország őshonos halainak népszerűsítése. A nyertes az lesz, amelyik a társaság tagjaitól, illetve minden, Magyarország határain innen és túl lakó, a halakat ismerő és szerető érdeklődőtől a legtöbb szavazatot kapja.
Szavazni lehet: 2021. december 31-én 12 óráig.
A Te szavaztod is számít!
A BODORKA kis méretű halfajunk, nagyobb példányai a 15-20 centiméteres hosszt érik el. Legszembetűnőbb ismertetőjegye narancssárga-narancsvörös szemgyűrűje, továbbá idősebb példányok esetén a hasúszó és az anális úszó narancsvörös színezete. Háta mérsékelten magas, teste oldalról lapított.
A BAGOLYKESZEG különleges nevét a jellegzetesen nagy, feltűnő "bagolyszeméről" kapta, melyről már a neves polihisztor, Herman Ottó is említést tett. Népi nevei között megtalálható a bagókeszeg vagy a szápakeszeg is, hogy a halászok által társfajának nevezett laposkeszegtől (Ballerus ballerus) megkülönböztethessék. Teste magas, oldalról lapított. Kicsiny feje egy rövid, tompa, lekerekített orrban végződik, mely ráborul félig alsó állású szájára.
A SZÉLES DURBINCS kis méretű, zömök testalkatú halunk, jól fejlett példányai is körülbelül 15 centiméteres hosszt érnek el. Testét halványbarna színű, apró, sötétbarna foltok tarkítják, melyek gyakran szabálytalan, elmosódott harántsávokba rendeződnek. Teste oldalról lapított, magasan ívelt, a fej mögött meredeken emelkedik.
fotó: Magyar Haltani Társaság/Sallai Zoltán