Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Mindjárt receptet is adunk hozzá. Titkos szavazással választják meg 2013 óta minden évben az év gyógynövényét.

A győztes a CICKAFARK.

A választás célja, hogy felkeltse a lakosság érdeklődését a gyógynövények iránt, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság gyógynövényszakosztálya hívta életre. 

A pulykafű

Így is hallhatod a nevét, sőt cickafarkkóró, egérfarkkóró, cickóró, orvosi cickafark elnevezéssel is bír. Tőlevelei hosszúak, fehér virágzata 3–5 milliméter átmérőjű sátorozó buga. Megdörzsölve a növény minden része erős kámforillatot áraszt. Júniustól őszig virágzik, a fészkeket szürkésfehér korong- és fehér pártájú karimavirágok alkotják. 

Az a bizonyos népi gyógyászat

Amiben oly sokan hisznek, nem véletlenül. A tapasztalatok nem új keletűek. A cickafarkfüvet évszázadok óta használják világszerte a népi gyógyászatban többek között sebgyógyításra, de jótékony hatással van a migrénre, a különböző gyulladásokra, de még az aranyérbetegségre is, valamint csökkenti a menstruációs vérzést és görcsöket. Ezért hívják a „nők doktorának”.

Így készíts belőle teát!

Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázz le, 15 perc után szűrd le. Ne használj fémszűrőt.

Felhasználása belsőleg

Amit lehetőleg ízesítés nélkül fogyassz. Gyomorgörcsök megszüntetéséhez a szokásosnál enyhébb gyógyteát készíts: egy csapott evőkanál helyett csak egy csapott teáskanál füvet adunk 2,5 dl vízhez. Ebből iszunk egy-egy csészével étkezés előtt naponta kétszer, reggel és este egy héten kétszer. Bőséges, rendszertelen vérzésnél reggelente igyál meg egy-egy csészével 2-3 héten keresztül a menses előtt és alatt. Petefészek-, méhnyak- vagy hüvelygyulladás esetén naponta 3 csészével ajánlott inni étkezések előtt.