Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
Az olasz pesto, magyarul írva pesztó egy olyan ízbomba, amivel ételek sorát dobhatjuk fel. Mi leginkább kenyérre szoktuk kenni ezt az isteni zöld krémet, amúgy az olasz konyha egyik alappillére.
Létezik vörös és sárga pesztó is (illetve neveznek pesztónak akár olyan zöldségekből készült krémeket, mint a cukkini- vagy brokkolipesztó), de a nagy olasz klasszikus a bazsalikomalapú zöldpesztó. Lássunk is neki, sok gondunk nem lesz vele!

 
Elkészítési idő: 10 perc

1. Friss, illatos bazsalikom
Egyes komponenseket kicserélhetünk könnyebben és olcsóbban elérhetőkre, de friss bazsalikomra mindenképpen szükségünk lesz. 
2. Parmezánnal az igazi, de nem szentségtörés helyettesíteni
A mély, intenzív ízű parmezán az érlelt sajtok királya. A Parmigiano Reggiano eredetvédett termék, kizárólag Olaszország Emilia-Romagna tartományában készíthetik, meghatározott alapanyagokból és módon. Az umamiban gazdag (az a bizonyos „ötödik íz”, ami felerősíti, kellemessé teszi az ízeket) élelmiszerért cserébe meg is kérik az árát, így ha éppen nem szeretnénk beruházni Parmigiano Reggianóra, válasszunk egy hosszan érlelt kemény sajtot, erőteljesebb ízvilággal.
3. Fokhagymakérdés
Sok külföldi recept ajánl fokhagymaport, de a friss fokhagyma aromái nélkül nem lesz az igazi. A rajongóknak se szaladjon viszont meg a keze! A nyers fokhagyma ütős benne, egy öregebb, téli fokhagyma akár csípőssé is teheti.
4. Fenyőmag, te drága
Az eredeti zöldpesztó fenyőmaggal készül. E magféle ára viszont napjainkban 20 ezer forint körül alakul, ezért bocsánatos bűn elérhetőbb árú magfélével kiváltani.
Két kipróbált tippünk van: dióval vagy kesudióval helyettesíthetjük. Egyik sem vont le az ízélményből!
5. Olívaolaj és helyettesítői
Maradjunk olaszhűek, és ragaszkodjunk az olívaolajhoz, abból is az extraszűzhöz! Mivel nyersen fogyasztjuk, adjuk meg a módját és a minőségét. A nem híg, önmagában is jó ízű, aromákkal teli, hidegen sajtolt, extraszűz olívaolaj a pesztó egyik alappillére.
6. Pirítás
Úgy az igazi, ha serpenyőben megpirítjuk a fenyőmagokat, és kap egy kis pörzsréteget. 
Ha expressz készül a pesztó, nem muszáj pirítanunk a fenyőmagot, nyersen is belekerülhet, úgy is finom lesz. A pörzsanyag egy kicsit dob az ízvilágán.
7. Krémesre vagy darabosra?
Sokan egyszerűen csak mozsárral törik össze a hozzávalókat, ami igényel némi fizikai munkát is, de tény, hogy így szabadulnak fel legszebben az íz- és illatanyagok. Géppel könnyebb dolgunk lesz, és így jobban tudjuk befolyásolni a krémességét is.
8. Mentőöv, ha elsóztuk
Könnyű elsózni a pesztót, mert a parmezán és más érlelt sajtok is önmagukban sósak. Legyünk óvatosak, és inkább utósózzuk (nem befolyásolja az eredményt), de ha túlszaladt a só, és van egy kis friss petrezselymünk otthon, dúsítsuk vele a zöldpesztót. Meglátjuk, hogy színben és ízben is tökéletesen illik hozzá, és tompítja a túlzott sóízt.
9. Ha szeretnénk tartósabbá tenni zöldpesztónkat, töltsük üvegbe, és öntsünk rá egy kis olívaolajat úgy, hogy a zöld krém tetején egy egybefüggő réteget képezzen az olaj. Ez mintegy lezárja a pesztót, és így akár egy hétig is eláll a friss pesztónk a hűtőben.

Hozzávalók:
•    3 nagy marék friss bazsalikomlevél
•    3 közepes nagyságú (vagy 2 nagy) fokhagymagerezd
•    3 evőkanál parmezán lereszelve
•    70 gramm fenyőmag
•    2,5 dl extraszűz olívaolaj
•    Só ízlés szerint (A parmezán sótartalmát számoljuk bele!)

Elkészítése:
•    A fenyőmagot olaj hozzáadása nélkül egy teflon serpenyőben pirítsuk meg közepes lángon. Egy fél percre se hagyjuk magára, könnyen odakap. Ügyeljünk rá, hogy ne feketedjen meg a magok külseje.
•    Zöldségaprítóban, turmixgépben vagy botmixerrel daraboljuk, elegyítsük a pirított fenyőmagokat az összes többi hozzávalóval.
•    Ha megkaptuk a kívánt állagot, öntsük egy teljesen tiszta, lehetőleg kifőzött üvegbe a pesztót, vagy használjuk fel akár azonnal!