Vízi kerekasztal egyeztető megbeszélést tartottak a győri városházán csütörtökön: a folyókon egy viselkedési normarendszer összehangolása a cél. A Mosoni-Dunát használóknak – sportolóknak, horgászoknak, közlekedőknek – időnként ugyanis ütközik az érdeke. A folyón közlekedők ellenőrzése a Dunai Vízirendészethez tartozik.
A győri folyókon a horgászat, kishajózás, és a vízi sporttevékenységek békés egymás mellett megférése érdekében a győri városvezetés fontosnak és szükségesnek tartja egy etikai kódex létrehozását. Egy olyan viselkedési normarendszerre szeretné felhívni a figyelmet a vizet használó közösségek számára, amely követése mindenki számára a lehető legnagyobb nyugalmat, biztonságot és szabadságfokot eredményezi a vizeken, a víz „használata” közben. Erről tartottak ma kerekasztal egyeztetést az érdekelt felek bevonásával. Az összehangolás az érintett hatóságok – Győri Speciális Mentők, Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság, Városrendészet Győr – bevonásával zajlik. A csütörtöki megbeszélésre meghívást kaptak a Győri Vízisport Egyesület, a Széchenyi István Egyetem, a Győri Atlétikai Klub Evezős Szakosztály, valamint a Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron Megyei Szövetségének szakemberei is.
Ezen Perjámosy István, a megyei rendőr-főkapitányság közlekedésrendészeti osztályának alezredese elmondta: a Mosoni-Dunán a Dunai Vízirendészet az illetékes, s bár a kapitányságnak vannak hajóvezetőik, de nem intézkedhetnek a vízirendészek nélkül. Több alegység szolgálatát kell összeszervezni ehhez. Az alezredes örült, hogy az egyeztetésen nem elsősorban a rendőri jelenlétet fogalmazták meg fő célnak, hanem az edukációt, vagyis a normarendszerre való nevelést.
A rendőrség egyébként egy feladattervet készít a vízhasználatról.
Kósa Roland alpolgármester úgy foglalta össze az egyeztetés végén a tennivalókat, hogy egyrészt az etikai kódex alaptartalmának elkészülte, az érdekelt felekkel egy közös levelezőlista létrehozása mellett ajánlásként megfogalmazzák, melyik győri folyószakasz milyen funkcióra érdemes használni – színes térkép jelzi például a kishajósoknak, merre menjenek. Szóba került a folyószakasz bekamerázása is, ám ehhez összefogást, civil segítséget is várnának.