Zavarnak a hangok? Lehet, hogy te is mizofóniás vagy!
Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
Zavar, ahogy a szomszéd asztalnál valaki csámcsog? Hangosan keveri a kávét a kanállal? Összenyomja ropogtatva a műanyag palackot az maga a rémálom? Vannak hangok, amiktől annyira irtózol, hogy úgy érzed dührohamot kapsz? Nem? Nyugodj meg, nem őrültél meg, csak mizofóniás vagy!
A táblán végighúzott köröm csikorgása… áh, nem is folytatom…már most szaladgál a hideg a hátamon! Ha pedig valaki buborékfóliát durrogtat, akkor egyenesen kifutok a világból! Igen, én is mizofóniás vagyok, és épp most árultam el mi az én kriptonitom! 🙂
A konkrét kiváltóhang változó, van, akit csak egy-egy, van, akit többféle is zavar. Ami közös, hogy egyszerű, hétköznapi hangoktól törhet rájuk a pánik, az undor vagy a harag, mint például a rágás, a szürcsölés, a szipogás, a torokköszörülés és hasonló, gyakran testhez kötődő, főleg repetití¬v hangok.
Valójában célszerűbb a mizofóniát is spektrumként felfogni. Ennek az egyik végén állnak azok, akiket az ég egy adta világon semmilyen hang nem zavar – már ha létezik egyáltalán ilyen ember –, a másikon az egyetlen torokköszörüléstől is a világból kiszaladók, de a kettő között a legkülönfélébb variációk képzelhetők el, az egy-egy hangtól enyhe irritációt érzőktől a minden hétköznapi neszre ugrókig. Arra pedig nincs éles határvonal, hogy mikortól beszélünk mizofóniáról.
NEKED AJÁNLJUK
Oxygen Media Híradó 2024.11.05.
Mutatjuk a mai műsort és annak témáit: Legördült az Audi Hungaria gyártósorairól a 45 milliomodik motor. A 220 kilowattos elektromos hajtást a vállalattól CO2-semlegesen, „zöld...