Vasárnap tartottak megemlékezést a szovjet hadsereg 1945. januárjában agyonlőtt dunaalmási, neszmélyi, agostyáni, tatai és szomódi áldozatainak emlékére.
A Tatai Kistérségi Többcélú Társulás, a Szomódi Helytörténeti Egyesület és a Budapesti Erdőgazdaság Süttői Erdészete szervezésében emlékeztek meg a szovjet hadsereg 1945. január 4-én agyonlőtt áldozataira – számolt be az eseményről a tata.hu. A megemlékezés a dunaszentmiklósi kettős keresztnél kezdődött, majd a szomódi temetőben lévő kopjafánál, és végül Tatán, a Városháza dísztermében folytatódott.
Nemes János, a Szomódi Helytörténeti Egyesület elnöke elmondta, a korabeli események részletes felidézésének lehetősége annak köszönhető, hogy 2014-ben a helytörténeti egyesület elkezdte az adatgyűjtést a szomódi kopjafáról, és a kutatás során sikerült információikat kibővíteni, hiszen olyan családtagokat is találtak akik még emlékeztek az eseményekre, 2015-ben pedig konkrét leírás nyomára bukkantak egy dunaalmási család révén, egy a környéken gyógykezelt katona könyve alapján, amely hitelesítette a már korábban megszerzett információkat is.
A Városházán megrendezett ünnepségen Dr. Schmidtmayer Richárd a Kuny Domokos Múzeum igazgatója tartott előadást 1944-45 fordulójának történelmi eseményeiről, majd visszaemlékezések nyomán elevenítették fel a Tatán és környékén zajlott egykori történéseket, és a háborús időszakra emlékező dokumentumfilm részleteket valamint fotókból készült összeállítást mutattak be.
Az eseményen közreműködött: a Magyar Érdemrend Középkeresztjével kitüntetett Pitti Katalin, Liszt Ferenc-díjas operaénekes, érdemes művész, Petrozsényi Eszter színművész, Kálmán Szabolcs, dr. Szabó János, és Hamar Dávid a Református Gimnázium diákja. A helyszínen Michl József polgármester is beszédet mondott.