Előbújtak a medvék vasárnap a Szegedi Vadasparkban, és bár a felhők mögül néha előbukkanó nap fogadta őket, nem mentek vissza a medveházba.
A Szegedi Vadasparkban 2015 óta gondoznak barnamedvéket. A testvérpár pontos életkorát nem tudni, de 25 és 30 év között lehet, így már korosnak számítanak. A természetben általában három évtizedig él egy medve, fogságban azonban a negyvenéves kort is elérhetik. Hagyomány, hogy február 2-án medvelest szerveznek.
A két medve, Mici és Ursula délelőtt előbújtak a kifutóba, ahol lekváros kenyér, narancs, alma, körte, szőlő és kivi várta az állatokat. A fel-felbukkanó nap ellenére a két nőstény medve nem ijedt meg az árnyékától, falatozni kezdett a finomságokból.
A népi hagyomány szerint február 2-án, Gyertyaszentelő Boldogasszony napján a téli álmából ébredő medve kijön a barlangjából, ha napos az idő, meglátja az árnyékát, megijed, és visszahúzódik, jelezve, hogy a tél még hosszú lesz. Ha azonban borús időre ébred, nem látja meg az árnyékát, nem megy vissza a barlangjába, hanem elindul táplálék után, tehát véget ér a tél, és közeleg a tavasz.
A világ sok kultúrájára jellemző volt, hogy állatok viselkedéséből próbáltak az időjárás alakulására következtetni. Ezek az állatjóslások a szájhagyomány útján terjedtek, és sokszor valós tapasztalatokra épültek. A medvék viselkedését nemcsak Magyarországon használják a várható időjárás megállapításához, hanem Németországban, Svájcban, Hollandiában is. A hollandok voltak, akik meghonosították a szokást Amerikában is, ám ott végül nem a medve, hanem a mormota vált időjósló állattá.
(Fotó: MTI/Máthé Zoltán)