Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Az Év Fája lehet a csikvándi kocsányos tölgy

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Kilenc, Magyarországon élő fa között esélyes az az idei Év Fája címre a csikvándi kocsányos tölgy, amely az óvoda udvarán áll. Az Ökotárs Alapítvány által meghirdetett versenyen szeptember 30-ig lehet szavazni.

Idén is meghirdették a magyarországi Év Fája versenyt, ezen olyan fák, vagy facsoportok nevezését várták, amelyek fontos szerepet töltenek be a jelölő közösség, a környékbeliek életében. A jelölés március 22-én, a Víz Világnapján indult, és május 10-ig, a Madarak és Fák Napjáig tartott, szavazni pedig október 1-ig lehet az alapítvány honlapján.

 A zsűri döntése alapján a döntőbe kilenc fa kerülhetett, köztük a téti járásba tartozó Csikvánd kocsányos tölgyfája is, amely a település óvodájának udvarán áll. A kritériumnak már csak azért is megfelel, mert nemcsak mókusoknak, madaraknak és más fajoknak szolgál élőhelyéül, de 22 méter átmérőjű lombkoronája egyszerre jó sok gyereknek kínál árnyékot Szinte a falu egész lakossága felnőtt alatta. A falu természetesen már a döntőbe jutás okán is büszke, de pár napja elindult a szavazás is, és szeretnék, ha az amúgy külön névvel nem rendelkező kocsányos tölgy lenne az Év Fája.

A versenyben egyébként ezt a kilenc fát juttatta döntőbe a zsűri:

  • A bodrogkisfaludi öreg tölgy- Bodrogkisfalud
  • Ligetfalva 400 éves vadkörtefája-Ligetfalva
  • Lepsény legősibb fája-Lepsény
  • Békási hársfa-Békás
  • Platánfa az egri Szmrecsányi Lajos Érsekkertben-Eger
  • Emlékek fája-Újszász
  • Tiszagyenda platánja-Tiszagyenda
  • Csikvánd Megbecsült Kocsányos Tölgyfája-Csikvánd
  • Cimborafa-Dunaújváros

A csikvándi tölgyfáról a nevezők azt közölték: pontos eredete, kora nem ismert, de az egész környezete a régi idők kertjébe repít vissza bennünket, mert mellette több őshonos fa is áll. A település az udvart gondosan rendben tartja. A fát „mérete és fájának keménysége a halhatatlanság és erő szimbólumává avatta. Idős tölgyfánk jellegzetessége, hogy fiatal korában a vezér hajtását visszanyesték, vagy megsérült, ezért hét erős oldalágat fejlesztett, ezek egyenként is 60-80 cm. átmérőjűek.”

A tölgy jó egészségi állapotban van, valószínűleg semmilyen korhadás nem található benne.

Tavaly a győrszentiváni tölgyes került be a döntőbe és második helyre jutott a szavazatok alapján.