Az újrahasználható vizespalack veszélyeket rejthet

Cikkünk frissítése óta eltelt 1 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az újrafelhasználható vizes palackok a hidratáltságának megőrzésében segíthet és az egyszer használatos műanyagok felhasználását is csökkenti, és pénzt takaríthat meg minden alkalommal, amikor újratölti, ahelyett, hogy új palackot vásárolna.

 

Természetesen kiváló ötlet, ha megpróbálja elfogyasztani a felnőtteknek ajánlott napi nyolc pohár vizet, de tudta-e, hogy van egy problémája annak, hogy az újratölthető palack károsíthatja az egészségét?

A waterfilterguru.com tanulmánya szerint az újrafelhasználható vizes palackok átlagosan 20,8 millió kolóniaképző egység (CFU) baktériumot tartalmaznak , ami 40 000-szer több, mint a WC-ülőkén lévő mikrobák száma.

Tehát milyen következményekkel járhat, ha folyamatosan kortyolgat és újratölti anélkül, hogy a használatok között megfelelően kimosná az üveget?

„Gyakori tévhit az újrafelhasználható vizes palackok higiéniájával kapcsolatban, hogy mivel általában tiszta vízzel töltjük meg, és csak a saját szájunkkal érintkezik, nincs szükség a gyakori tisztításra” – mondja Dr. Donald Grant, a  Független Gyógyszertárak vezető klinikusa.
 

Azonban minden alkalommal, amikor iszik az üvegből, baktériumokat visz át a szájából, amelyek aztán elszaporodhatnak a tartályban.

Ezt súlyosbítja az a tény, hogy a vizes palackok ideális környezetet jelentenek a baktériumok elszaporodásához, mivel nedves környezetet biztosítanak.

A nehezen elérhető rések – például a csavaros fedőlap belsejében vagy a felhajtható szívószál alatt – penészesedést is okozhatnak, és más forrásokból származó szennyeződések keletkezhetnek.

„Ha például egy tornazsákban tárolja, összeszedheti a baktériumokat a táska belsejéből, amit a táska tárol, miközben a kezünkből is átviheti a baktériumokat a palackjába” – mondja Grant.

"Ha a palack szelepsapkával rendelkezik, előfordulhat, hogy fel kell emelnie vagy meg kell csavarnia az ujjaival, és ez átviheti azokat a baktériumokat, amelyeket más tárgyak vagy felületek megérintésekor felszedett."

 

Milyen baktériumok találhatók a palackokban?

„Ezek olyan egyszerű kommenzálisok lehetnek, mint például a streptococcusok és a staphylococcusok, amelyek általában szimbiózisban élnek gazdájukkal (vagyis velünk), de problémássá válhatnak, ha felhalmozódnak, vagy ha legyengül az inmunrendszerünk” – mondja Hussain. „Az olyan baktériumok, mint az E. coli – a vizelet- és bélfertőzések gyakori okozója – gyakran megtelepedhet a vizes palackban többszöri érintés, például a kupak fel- és levétele után.

E. coli baktériumok klaszterének alacsony hőmérsékletű elektronmikroszkópos felvétele, 10 000-szeres nagyítással.

 

Ezek a baktériumok számos problémát okozhatnak. Megbetegíthet, és gyomorbetegséget okozhat, például hasmenést vagy hányást.

Egy másik gyakori baktérium, amely mosatlan üvegekben található – urogenitális traktus fertőzésekhez és tüdőgyulladáshoz vezethet.”

Grant figyelmeztet: „Ha penészgomba halmozódik fel az üvegben, az allergiás tüneteket, például orrfolyást, tüsszögést vagy vörös és viszkető szemeket okozhat. A tünetek súlyosabbak lehetnek az asztmában szenvedőknél."

 

Milyen gyakran kell kimosni az újrafelhasználható vizes palackot?

 

„A megbetegedések kockázatának minimalizálása érdekében ideális esetben minden használat után ki kell tisztítani a vizes palackot” – mondja Grant. "Minimum arra kell törekednie, hogy hetente legalább néhány alkalommal alaposan kimossa."

 

Csak forró vízre és mosogatószerre van szüksége a baktériumok napi száműzéséhez.

 

Töltsük meg az üveget forró szappanos keverékkel, és forgassuk körbe, vagy hagyjuk ázni egy mosószerkeverékben. Ne felejtsen el különös figyelmet fordítani a fedőkre, sapkákra és a csavaros tetejű részekre – használjon tiszta kefét a dörzsöléshez.

Ha néhány napig elhanyagolta az üveget, és mélyebb tisztításra van szüksége, áztassa a palackot egy éjszakán át fél ecet és fél víz oldatába. Öblítse ki az üveget, és hagyja teljesen megszáradni, mielőtt újra használná.

 

A tárolás azért is fontos, hogy minimálisra csökkentsük a kellemetlen mikrobák számát.

 

„Ahol lehetséges, tartsa távol a vizes palackot a baktériumokban gazdag környezettől, például az edzőtermi szekrénytől vagy a sporttáskától” – mondja Grant. 

Kerülni kell, hogy a palackot más italokkal töltse meg, mint például fehérjeturmixokkal, energiaitalokkal vagy cukorban gazdag folyadékokkal, mivel a cukor serkentheti a baktériumok növekedését!

Ne hagyja a vizes palackot hosszú ideig a napon, vagy ne helyezze a pohártartóba az autóban – a meleg és a nedvesség keveréke valószínűleg segíti a baktériumok elszaporodását!

Forrás:The Independent

Borító: Pixabay