Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Biztosra vehető a felsőoktatás átszervezése

Cikkünk frissítése óta eltelt 14 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Dr. szekeres Tamás ismertette az államtitkárság vezetőivel Győr és a térség gazdasági helyzetét, jövőbeni fejlődési perspektíváit. Ezek alapján a város ma és a jövőben is a főváros után a legerősebb és legkorszerűbb iparral büszkélkedhet. A munkahelyek számának jelentős növekedésével a város lélekszáma is növekedni fog. A nagy vidéki egyetemi városokhoz hasonlóan Győrnek is szüksége van a szellemi központot megtestesítő önálló egyetemre. Annál is inkább, mert a városokhoz mérten gazdasága kiemelkedő mértékben járul hozzá az ország gazdasági felemelkedéséhez. Dr. Szekeres Tamás ezen összefüggések mentén ismertette továbbá az államtitkársággal azokat a Széchenyi István Egyetem működését érintő tényeket, eredményeket, amelyek mind az egyetem dolgozóit, vezetőit, jelenlegi és egykori hallgatóit, mind Győr Megyei Jogú Város vezetését és valamennyi győri polgárt büszkeséggel tölthetnek el. A Széchenyi István Egyetem valamennyi képzési területén töretlen fejlődést mutat. A jelentkezők és a felvettek száma több évre visszamenőleg jóval az országos átlag felett, két számjegyű növekedési rátával emelkedik. Az intézmény gazdálkodása stabil. A Széchenyi István Egyetemre nem jellemzőek a több magyar felsőoktatási intézménynél előforduló, csődhelyzethez-közeli állapotok, milliárdos adósságok, finanszírozhatatlan PPP beruházások. A győri egyetem társadalmi, gazdasági kapcsolatai példaértékűek. Több százra tehető azoknak a vállalkozásoknak, közintézményeknek a száma, amelyekkel az egyetem rendszeres kapcsolatban van. Az Egyetem korszerű laboratóriumi kutatási infrastruktúrát épített. Kutatási teljesítménye egyre jelentősebb valamennyi művelt tudományterületen. A Szenátus legutóbbi ülésén megalapított – dr. Bokor József, az MTA rendes tagja által irányított – Járműipari Kutató Központ létrehozásával a Széchenyi István Egyetem a hazai járműgyártás tudományos központjának kialakítását kezdte meg. A Széchenyi István Egyetem képzéseinek naprakészségét, valamint az egyetem által kiadott diplomák munkaerő-piaci elfogadottságát ezek az együttműködések, partneri kapcsolatok, és a kurrens kutatási tevékenység biztosítják. Nem csoda, hogy az itt végzett hallgatók kiemelkedő arányban helyezkednek el, döntő többségben a tanult szakmájukban.

 

 

 

A Rektor a megbeszélés során kifejtette, hogy nincs szükség a Széchenyi István Egyetem állami beavatkozással, átszervezéssel történő megerősítésére, sokkal inkább értékes példaként tűnhet fel a felsőoktatási szektorban olyan egyetemként, amely minden tekintetben teljesíti a kormányzat takarékosságra és ésszerűségre, valamint a diplomák munkaerő-piaci értékének fokozására irányuló törekvéseit.

 

 

Az államtitkárság – meghallgatva az érveket – megismételte azon álláspontját, hogy továbbra is szükségesnek tartja bizonyos szervezeti, intézményi racionalizálási lépések megtételét a felsőoktatásban, ugyanakkor ígéretet tett arra, hogy a rektorok javaslatait összegyűjti és értékeli. A találkozó lezárásaként az államtitkár asszony a jelen lévő rektorok együttműködését kérte az előrevetített további konzultációk során. Amint több sajtócikkben is olvasható, dr. Hoffmann Rózsa egyértelműen fogalmazott: nincs még semmilyen döntés az intézmények jövőjével kapcsolatban. A döntés a kormány kompetenciája.

 

 

A Széchenyi István Egyetem rektora arra kér mindenkit, hogy kellő kritikával olvassák a sokszor elhamarkodottan és megalapozatlanul megjelenő híreket. Köszöni ugyanakkor a „Ne zárják be a győri egyetemet” közösségi oldalhoz (http://www.facebook.com/gyoriegyetem) csatlakozott ezernyi szimpatizáns véleménynyilvánításáért! Továbbá kéri, hogy aki támogatni kívánja a győri egyetem és a Széchenyi István Egyetem ügyét, az továbbra is ezeken a csatornákon keresztül higgadtan, egyben határozottan tegye azt meg!