Márciusban jelentősen felgyorsult az ipar teljesítménye a februári megingás után, a termelés növekedési üteme ismét felülmúlta a várakozásokat – emelték ki az MTI által megkérdezett elemzők az első negyedéves előzetes iparstatisztika pénteki megjelenése után.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken kiadott első becslése szerint márciusban az ipari termelés 12,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, naptárhatástól megtisztítva a termelés 9,4 százalékkal nőtt. Az első negyedévben 7,5 százalékkal nagyobb volt az ipar kibocsátása, mint az előző év azonos időszakában.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője kifejezetten magasnak mondta a munkanaphatástól tisztított 9,4 százalékos márciusi adatot, amely a válság óta az egyik legmagasabb ráta. Ez alátámasztja azt, hogy az ipar teljesítményének februári megingása csupán egyszeri jelenség volt. Különösképp figyelemre méltónak mondta, hogy az idei első negyedévben a termelés 7,5 százalékkal haladta meg a tavalyit, ami igen pozitív kilátásokra ad okot az ipar idei egész éves teljesítményére nézve. Úgy tűnik, a tavalyi gyengélkedést maga mögött hagyta a szektor – tette hozzá.
Megjegyezte, hogy a csütörtökön közölt kedvező kiskereskedelmi adatokkal együtt egyre több ok van a derűlátásra a május 16-i első negyedéves GDP-adat előtt. Az ING 3,3 százalékra várja a GDP-növekedést, de a vártnál jobb ipari adattal további felfelé mutató kockázatokat lát.
Virovácz Péter kitért arra is, hogy az ipari termelés dinamikus növekedését alátámasztják az optimizmust tükröző üzleti indikátorok is. Érdekes jelenségnek nevezte, hogy mintha az elmúlt fél évben tapasztalható kettősség után ismét egymásra találtak volna az úgynevezett „puha” vagyis megkérdezésen alapuló, szubjektív mutatók és a tényadatok. Az ipar most azon a szinten teljesít, amit a „puha” indikátorokból ki lehetett olvasni az elmúlt hónapokban.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzőjének kommentárja szerint az ipari termelés akár szignifikáns pozitív meglepetést is okozhat a GDP első negyedéves növekedésében, amely 3,5 százalékos, vagy azt meghaladó lehetett. Az ipari termelés élénkülését a bizalmi és beszerzésimenedzser-indexek is előre jelezték, de az európai konjunktúra is határozottan élénkülni látszik. Az alacsony tavalyi bázis és egyes új élelmiszeripari és gumiipari kapacitások üzembe helyezése miatt idén 5,5 százalékra gyorsulhat a növekedés a tavalyi mindössze 0,9 százalék után. Lényegesebb gyorsulásra 2018-ban számít a Takarékbank elemzője, amikor újabb jelentős autóipari kapacitások (Audi, Mercedes) lépnek üzembe.
Forrás: MTI