Életre kelt a koronavírus járványgörbe? A grafikon – most, hogy több, mint egy hónapja megjelent az első regisztrált beteg? Vajon mit mutatnak a számok? A hivatalos adatokból miféle alakzatok kezdenek kirajzolódni?
.
Elkezdtem keresni a neten azoknak a kutató matematikusoknak az odalatait, akik a számokból modelleket alkotnak. Akik életre keltik a járványgörbét. Így bukkantam rá Dr. Nepusz Tamás bioinformatikusra, a norvégiai Molde University College kutatójára. Ő
ITT aktualizálja naponta modelljeit, emellett az Átlátszó
Koronamonitor oldalán is publikál – ahol egyébként a legrészletesebb adatokkal, elemzésekkel találkozunk. Elöljáróban mondhatom, hogy megnyugtató módon most már megértettem a folyamatokat, és így számomra érthetővé váltak az intézkedések.
.
Hogyan kelt életre a koronavírus járványgörbe és mutatja a kötéltáncot?
Először is azt, hogy az elmélet működik a gyakorlatban.
.
Nézzünk egy konkrét példát. A járványgörbe egy fontos elemét. Az első érték, amire kíváncsi voltam, hogy az április elsején prognosztizált adat milyen messze lesz két héttel később a mai adattól. Nos 465-ről indult a görbe két héttel ezelőtt, és az előrejelzése a kutatónak erre a napra 1.420 fertőzött volt. Ha a mai napi adatból levonjuk a 134 elhunyt és a 192 gyógyult számát, akkor kiderül, hogy a mai fertőzöttek száma egészen pontosan 1.253.
.
Mit is jelent ez?
..
Nos ez számomra azt jelenti, hogy fegyelmezettebbek voltunk március utolsó két hetben, és igyekeztünk betartani az intézkedéseket. És azt is jelenti, hogy az optimális görbe eléréséhez hozott intézkedések szükségesek és valószínű elegendőek is voltak. Az akkori helyzetből ki tudtuk hozni a legjobbat. A cél ugye kettős. A lehető legkevesebb ember haljon meg úgy, hogy közben nem menjenek csődbe a cégek. És közben az otthonukba zárt emberek se váljanak zombikká. Nem egyszerű a feladat.
.
Ez a járványgörbe volt az, amit az első pillanattól érthetően magyaráznak.
Azért kell lassítani a vírus terjedését, hogy ne fusson fel a járvány az ország egészségügyi kapacitásait meghaladó szintre. A vonalak mostanra életre keltek, így az eddigiek alapján most már én is értem, hogy ez hogyan néz ki a gyakorlatban.
Ez a kiindulási alap
.
Ebben a tekintetben jól állunk, talán van egy kis előnyünk is. A vonal alatt vagyunk most.
..
De van még valami, ami megnyugtató lehet mindannyiunk számára
.
Úgy érzem a döntéshozók uralják a járványgörbét.
Innentől kezdve pedig teljesen mindegy, hogy valaki elhiszi-e a nyilvánosságra hozott adatokat vagy sem. Ennyi idő elteltével ez már tulajdonképpen részletkérdés, szerintem már nem is számít. Mostantól csakis az intézkedések és a törekvések fontosak. Hiszen apróságokkal is változást is lehet generálni, lehet akár tovább laposítani vagy meredekebbé tenni a görbét. Ha tudatos, akkor mindkettőnek nyilvánvaló oka van.
.
Tehát ha a kormány szigorít, az azt jelenti, hogy az ideális járványgörbe fölé kúsznának az adatok, tehát azt vissza kell fogni. Ha pedig lazítanak az intézkedésen – ezt látjuk most számos nyugat-európai országban – akkor erre azért van szükség, hogy nehogy az ideálisnál jóval tovább tartson a vírus, aminek ugyancsak komoly következményei lehetnek.
Életre kelt tehát a járványgörbe.
a koronavírus járvány egyes kifutási lehetőségei a matematikai modellek alapján
.
Most, hogy látom a folyamatokat, már megértettem azt a két, két hete még hajmeresztőnek hitt megnyilvánulást is. Előbb Gyulyás Gergelytől majd Orbán Viktortól hallhattunk, hogy a tetőzés júliusban lehet. Ezt eddig nem akartam sehogyan se elhinni, reméltem, hogy valamiféle nyelvbotlás, de be kell látnom erre tartunk most.
.
Pedig a korábbi ismereteink alapján a húsvét utáni időszakra, legrosszabb esetben is május elejére gondolhattunk. Bár lehet, hogy éppen a Kínából érkező részadatok zavarhattak meg bennünket, és csak a folyamatok egy nagyon kis részét láttuk, a többiet pedig nem. Vagy csak nem akartunk tudomást venni minderről. És valószínű az sem működött volna, hogy 2-4 hétre bezárkózik az egész világ, mert akkor lehet, hogy csak jövőre jönne el a tetőzés.
.
Mit mutat a grafikon a folytatásban?
És most már érthetővé vált számomra, hogy miért ez a nagy sürgölődés a szabad kórházi ágyakkal kapcsolatban, és miért kell még 5-6 ezer lélegeztetőgép. Mert mi van, ha pl. június elején olyan hőség lesz, hogy nem lehet visszatartani az embereket és mindenki kirajzik a strandokra. Talán ezért is próbálunk némi tartalékot képezni és az ideális vonal alatt maradni, hogy a július végére várt tetőzést tényleg meg lehessen közelíteni.
.
Bármennyire is megnyugtató, hogy a matematikai modellek alapján azért az emberek nagyon jelentős része lappangó vagy enyhe fertőzött lesz csak ekkor, de még az „ideális” állaponál is azt mutatják a grafikonok, hogy július végén – augusztus elején:
- valamivel több, mint 30 ezren lesznek egyszerre kórházban
- legalább 5 ezren lélegeztetőgépen
- ha ennél többen kerülnek bajba, akkor hamarabb jön a csúcs,
- ha ennél kevesebben, akkor meg később – ennek pedig nyilván gazdasági következményei lehetnek.
Bárhogy is élünk, alighanem mindannyian ki leszünk téve a szerencsének – persze az, hogy mekkora rizikót vállalunk az tőlünk is függ. Én például biztos, hogy meg tudnám nevezni az összes olyan személyt, akivel összefutottam. Még a kertészet és a pékség eladóját is felismerném, noha erre egy hónapja esélyem nem lett volna.
Koronavírus járványgörbe – a lappangók, az enyhe tünetű betegek, a korházi kezelésre szorulók, az intenzívre kerülők és az elhunytak lehetséges alakulása
Miért megnyugtatóak ezek az ijesztő adatok?
Ezekkel az elemzésekkel – bármennyire is minden várakozásomhoz képest sokkal rosszabb – mégis sikeresen túlestem a holtponton. Már nem utas vagyok, megszűnt a biznytalanság. Újra motiváltan tudom végezni a munkámat (mert szerencsés vagyok, hogy van) és fel tudom építeni a következő fél évre úgy a szabadidőmet is, hogy mentálisan a lehető legerősebb maradjak. ( Ahogy erről korábban már olvashattak tőlem: Amikor a bullshit célok is megvalósulnak ) Újra az a maratoni futó vagyok, aki egykoron – bár a rajt utáni első km-eken csak szenvedtem, az 5 km-es frissítőnél végre megtaláltam a tempót és tudom, hogy bár iszonyat messze van a vége, lesznek majd meredek szakaszok is – de még is látom magam előtt a célt és szépen felépítettem a pályát, hogy teljesíteni tudjam.
.
Ha valaki szeretne hozzám hasonlóan tájékozódni, és ezt a két oldalt ajánlom.
ITT és
ITT részletes elemzéseket találnak a kormány által közölt hivatalos adatokból.
.
Abban egyébként mindenki egyetért, hogy amennyi a felfutása, annyi lesz a leereszedése is a görbének, tehát ha 4 hónap alatt fut fel, egy hónapig van csúcson, akkor 4 hónap lesz lefelé is. Vagyis karácsonyra minden kérdőjelnek ki kell egyenesednie. Talán jobb számokkal, mint ami ma látszik, hiszen a nyár még olyan messze van. Aztán ha túl leszünk rajta elmondhatjuk, hogy de erősebbek is lettünk, mint valaha. Mentálisan és lélekben egészen biztosan.