Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Elindult a városrehabilitáció

Cikkünk frissítése óta eltelt 12 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Tavaly ősszel minősítette kiemelt szociális városrehabilitációs projektnek a kormány Győr-Újváros fejlesztését, annak folyományaként, hogy az önkormányzat az év májusábanpályázatot nyújtott be a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez 1,1 milliárd forint uniós forrásra.Ehhez Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata 275 millió forint önrészt biztosít, így közel1,4 milliárd forint kerülhet a körzetbe. A szebb időket látott városrész újjáélesztése azönkormányzat egyik kiemelt törekvése. Ennek érdekében számos, hajdan patinás épületetújítanak fel. A Kossuth Lajos utcában hat műemléki védelem alatt álló ház, a páratlan oldalona 15-ös, 19-es, és a 21-es, a páros oldalon a 22/B., a 26-os és a 28-as számú házak újulnakmeg. Ezek mindegyike nagyon értékes, de rendkívül rossz állapotban lévő épület, amelyekbena fejlesztés után összesen negyven modern szociális bérlakást alakítanak ki. Emellett ötüzlethelyiséget és egy rendőrségi irodát is megnyitnak. Ezeken túlmenően a Kossuth LajosÁltalános Iskolának a homlokzata fog megújulni teljes egészében, csakúgy, mint a SzentJózsef katolikus plébániatemplomnak, amelynek a tetőszerkezetét is kicserélik. Ide kapcsolódika Bercsényi liget egyes és hármas teknőjének a felújítása is, ott egy pihenő parkot alakítanakki padokkal, virágosítással, fásítással, létrehoznak egy KRESZ-parkot és egy játszóteret agyerekeknek, valamint nyilvános illemhely, és szelektív hulladékgyűjtő sziget is helyet kap. Ezta megújulást jól jelzi az egyéb pályázati forrásból már kialakított műfüves focipálya is. FeketeDávid alpolgármester és Sági Géza, a Győrszol Zrt. elnök-vezérigazgatója ismertette a projektrészletes műszaki tartalmát.
Borkai Zsolt polgármester a nyitóünnepségen úgy fogalmazott: „Ez a projekt nagyon fontosGyőr számára, hiszen egy olyan egykori patinás városrész megújításáról szól, amely kiemeltszerepet játszott a város életében. 2007 óta folyamatos figyelmet szentelünk Újvárosnakés Szigetnek, a Jedlik-hídhoz kapcsolódó fejlesztésekkel beindult a környék fejlődése. Nagysegítséget jelent azonban, hogy sikerült EU-s pénzeket elnyernünk a további fejlesztésekhez.A teljes rehabilitációs projekttel, valamint az önkormányzat kiegészítő beruházásaival jelentőselőrelépéseket tudunk tenni a városrész megújításában, nem is beszélve az Európai IfjúságiOlimpiai Fesztiválhoz kapcsolódó további infrastrukturális fejlesztésekről. Kiemelten kellazonban odafigyelnünk a városrész szociális helyzetére, a hátrányos helyzetűek segítésére,valamint a már elkészült fejlesztések megóvására.”
Az Újváros rehabilitációját elősegítő pályázat ezért többről szól, mint az épületekrekonstrukciója és a közterek rendezése. A városrészben sok hátrányos vagy halmozottanhátrányos helyzetű család él, a projektnek ezért vannak olyan elemei is, amelyek túlmutatnaka lakhatási gondok megoldásán, és egészségügyi, szociális vonalon is alternatívát nyújtanak,illetve a program részét képezik szakmai végzettséget adó képzések és a hátrányos helyzetűgyerekek felzárkóztatására irányuló iskolai foglalkozások is.Az életminőség javításáért felelős programok két részre oszthatók: prevenciós csomagra éséletvezetési programcsomagra. Utóbbi fő koordinátora az Egyesített Egészségügyi és SzociálisIntézmény (EESZI).„A csomag erejét és lényegét abban látom, hogy nagyon sok szakember dolgozik együtt,különböző szakterületek fognak össze, és figyelnek koncentráltan Újvárosra” – mondta elPanker Mihály, az EESZI igazgatója.A prevenciós programcsomag felelőse a Győriek Egészségéért Közhasznú Egyesület. MiklósynéBertalanffy Mária elnök elmondta, a projekt keretében egészséget, életmódváltást támogatóprogramokat szerveznek. Lesznek például családi napok a Családsegítő Szolgálattal közösszervezésben, ahol a szórakozási lehetőségen túl szűrővizsgálatokon is részt vehet a lakosság.
A területen működő szociális és egészségügyi szolgálatok, oktatási intézményekkapcsolatrendszere a célközönséggel való intenzív kommunikáció egyik biztosítéka, valamintszórólapokkal, plakátokkal is felhívják a lakosság figyelmét a programokra, így az egészvárosrész a fejlődés útjára léphet a sikeres pályázatnak köszönhetően.
A „Szociális városrehabilitáció Győr-Újváros területén” című, NYDOP-3.1.1/B-09-2f-2012-0001azonosítószámú projekt 2012 decemberében kezdődött és 2014 decemberében fejeződik be.A projekt konzorciumi formában kerül megvalósításra. A konzorcium tagjai Győr Megyei JogúVáros Önkormányzata, mint konzorciumvezető mellett a Győr-Szol Zrt., a Győr-Újváros RómaiKatolikus Egyházközség, a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság és a KossuthLajos Általános Iskola (kedvezményezettként képviseli az Óvodai Gazdasági MűködtetőKözpont).