Kezdőlap GYŐR Győr - Gazdaság

Elindult Pannonhalmán a Gesztenyés Horog rehabilitációjának I. üteme

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az apátsággal konzorciumban benyújtott GINOP-7.1.6-16-2017-00001 (Világörökségi területek fejlesztése) pályázat keretében 95 millió Ft értékben megvalósul a Gesztenyés Horog rehabilitációjának I. üteme. Az apátságnak évszázadokon keresztül a legfontosabb – ha nem az egyetlen – közlekedőútja a Gesztenyés Horog volt. Jelentőségét egészen 1831-ig megtartotta, amikor a nehezen járhatónak minősített régi út kiváltására megépült a ma is használatos Új út, míg a Gesztenyés Horog a feledés homályába veszett. A döntően világörökségi területen fekvő, kétoldalról természetvédelmi területtel határolt történelmi út a profán városközpontot, valamint az élő és működő, jelenleg is bencés szerzeteseknek otthont adó szakrális teret, az apátságot köti össze. A projekt keretében megoldják az út csapadékvíz elvezetését, elektromos, víz és csatornahálózatot, közvilágítást, valamint ingyen WIFI-t építenek ki 700 méter hosszan.

A beruházás keretében a horog közművesítésére kerül sor (víz-szennyvíz-villany) valamint kiépül a közvilágítás és utcabútorok elhelyezésére is sor kerül. Hétfőn reggel hétkor megkezdték a munkálatokat.

A munkavégzésre munkanapokon (hétfőtől-péntekig) 7-17 óráig kerül sor. A hétvégéken munkavégzés nem történik. A munkavégzés ideje alatt a horog csak gyalogosan járható, ezen kívüli időpontokban a gépjárművel való közlekedés is lehetséges.
Szükség esetén (Rendőrség, Mentők, Tűzoltók) a horog az apátság irányából mindig megközelíthető, az állami szervek bejutását az önkormányzat biztosítja.
A munkavégzéssel kapcsolatosan az alábbi személyeknél lehet érdeklődni és bejelentést tenni:
• Horváth András építésvezető: 70-672-7385

A projekt második ütemében, amelyhez még nem sikerült forrást találni, tervek szerint megújul az út burkolata, valamint 7 olyan kiöblösödést alakítanak ki, ahol képzőművészeti alkotásokkal és audiovizuális tartalmakkal a Titok szó eltérő jelentéstartalmát mutatják be. Az út a profán városközpontot és a szakrális Várat köti össze, a tervezett funkciók pedig erre az átmenetre hívják fel a figyelmet és készítik fel az apátsági látogatókat a rájuk váró spirituális élményre. A fejlesztés koncepciója a III. Pannonhalma Campus (2017 július) során készült javaslatokból a szakmai zsűri véleménye alapján került meghatározásra, míg az audiovizuális tartalmak a IV. Pannonhalma Campus keretében (2018 július) készülnek el.

Forrás: pannonhalma.hu