Cikkünk frissítése óta eltelt 5 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
Orbán Viktor a tegnapi bejelentésével szinte felrobbantotta a közösségi oldalakat. Nevezetesen, hogy május 3-án már várható a koronavírus járvány csúcsa itthon. Hiszen az érettségi éppen május 4-én meg kezdődik!
.
Hogyan létezik, hogy a pár napja még júliusra prognosztizált – de mindig mondták, hogy akár hamarabb is bekövetkezhet – kommunikáció ilyen markáns fordulatot vett? Mit vettek észre a szakemberek a hétvégén, amit pénteken még nem tudtak? Hiszen a miniszterelnök még a szokásos Kossuth Rádiós reggeli interjúban sem beszélt erről?
.
Vajon mi lesz most? Irányítja-e majd a folyamatokat a kormányzat és az Operatív Törzs, vagy rábízza a gyerekekre és szüleikre, hogy ők maguk döntsenek?
.
Az érettségi a becslések szerint majdnem százezer embert érint. Diákok, akik addig még visszaléphetnek a vizsgáktól, tanárok, akik felügyelik őket, a takarító személyzet, hogy az írásbeli miatti WC használat miatt sokszor lehessen fertőtleníteni, és még akinek ilyenkor ott kell lenni.
.
Az első három nap – a magyar, a matek és a történelem napján – szinte végig telt ház lesz, aztán a továbbiakban nyilván kisebb mezőny jön össze, hiszen mindenki más napokon és más tantárgyakból vizsgázik.
.
Ahány szereplő, annyi történet. Így aztán biztosan sokan vannak,
– akiknek idősek, veszélyeztetett korúak a szülei
– akik esetleg a nagyszüleikkel élnek együtt
– akik nap, mint nap tömegközlekedéssel kell utazniuk a vizsga miatt
– akik azon izgulnak, hogy egy családtagjuk éppen a vírus miatt kórházban van
– akiknek a szomszédai közül van, aki karanténba került és előtte a lépcsőházban összefutothattak velük
– aki a testvéreire vigyáz ahelyett, hogy tanulna, mert éppen ezt dobta a gép
– akik nem tudtak nyugodt körülmények között felkészülni
– ahol a szülők és a diák nincs egy véleményen a kialakult helyzettől, mert bármelyik is az átlagnál jobban fél, és folyamatosan erről vitatkoznak
és még sorolhatnánk.
.
De tekerjül előre az idő kerekét. Megírják a vizsgát, és azután mi lesz?
.
Mi lesz azzal
– akiknek idősek, veszélyeztetett korúak a szülei
– akik esetleg a nagyszüleikkel élnek együtt
– akik újra buszozniuk vagy vonatozniuk kell
– akik úgy érzik, hogy megfertőződtek
.
Vagy azzal, akiknek éppen a csúcs miatt megváltoznak a körülményei?
.
Haza mehetnek-e egyáltalán, vagy jobb, ha két hétre önkéntes karanténba vonulnak? Egyáltalán hová – az iskola adjon kollégiumot, ahol szobánként csak 1-1 diák lehet?
.
Hiszen ezek szerint a háború legélesebb szakasza mégiscsak egybecsenghet az érettségi időszakával.
.
Egész eddig mindenki mindenhol elmondta, hogy amellett, hogy a megfelelő higiénia szerint kell élni, aki csak teheti maradjon otthon. Ne utazzunk tömegközlekedési eszközökkel, ne menjünk naponta boltba, ne találkozzunk a barátainkkal – az emberi személyes kapcsolatok minimalizálására kell törekedni.
.
Nemcsak ma, tegnap és holnap is. Csúcsidőben pedig különösképp. Fura lenne, hogy pont egy olyan korosztályt akarunk megmozgatni, akik eddig biztos, hogy az egyik legnagyobb arányban tartották be a szabályokat és maradtak tényleg otthon. Mert a felkészülést az iskolás korosztályból nekik kellett eddig a lehető legkomolyabban venni.
.
Van-e különbség egy érettségi között, minthogy valaki bemegy pl. az Audiba dolgozni, vagy elmegy vásárolni?
.
Mert ha nincs, akkor nyugodtan parcellázzuk fel a parkokat, hozzunk létre mondjuk 5×5 méteres területeket, hogy a lakótelepen élők nyugodtan le tudjanak menni pl. napozni, és ne csak a négy fal között kelljen eltölteni a következő időszakot.
.
Persze tudom, az érettségin a részvétel most nem kötelező.
.
Maximum aki nem megy, az nem tud bejutni idén főiskolára, egyetelmre, nem kaphat külföldi ösztöndíjat, amire pályázott, vagy nem tud elhelyezkedni olyan munkahelyen, ahol a feltételek egyike a sikeres érettségi.
.
Tehát mégiscsak dönteni kell minden érintettnek az egészség és az életének következő szakasza között.
.
Hacsak nem kapnak valami mentőövet… Én biztos dobnék nekik egyet.
NEKED AJÁNLJUK
Neked mond valamit? Kórház a város szélén
42 éve mutatták be hazánkban a kórházi sorozatot, melynek szereplőit sokan a szívükbe zártak. Szerelmi drámák, életmentő műtétek, szocreál környezetben A Kórház a város szélén című...