Elmarad az érettségi idén Szlovákiában a koronavírus-járvány miatt, sem írásbeli, sem szóbeli vizsga nem lesz a végzős középiskolások számára. Ezt Branislav Gröhling szlovák oktatásügyi miniszter jelentette be. A diákok az elmúlt négy évben megszerzett jegyek átlagát kapják a tantárgyakból az érettségi bizonyítványba – olvashattuk a ujszo.sk oldalán.
Az átlagot az év végi jegyekből számolják majd, de az utolsó két évből, a harmadik és negyedik évfolyamból a félévi jegyek is beleszámítanak majd az átlagolt érettségibe. Aki ezzel az átlaggal elégedetlen, az kérvényezheti a vizsgázási lehetőséget. Erre három napjuk lesz a diákoknak, az érettségi bizonyítványba javasolt jegyet ugyanis május 12-én kapják meg, és ezután május 15-ig jelezhetik, ha azzal nem elégedettek, és klasszikus szóbeli vizsgát szeretnének tenni a jobb jegy érdekében.
Azt, hogy pontosan mely tantárgyak értékeléseit fogják beleszámítani a végső jegybe, az igazgatók határozzák meg május 7-ig. Az intézkedés 41 ezer végzős diákot érint.
Ugyancsak május 7-ig kapnak határidőt a diákok arra, hogy eldöntsék, szeretnének-e érettségizni a szabadon választott tantárgyakból. Ha úgy döntenek, a körülményekre való tekintettel inkább csak a kötelező tárgyakat szeretnék az érettségi bizonyítványukban tudni, írásban kell értesíteniük az iskolát.
A javasolt jegyekkel elégedetlen diákok akár egy videókonferencia keretei között is leérettségizhetnek, ha erre adottak a körülmények. Fontos, hogy a végzősöknek maximum két nap alatt az összes tárgyból le kell érettségizniük, de a lehető legjobb az lenne, ha egy nap alatt letudnák a vizsgákat – írja az Új Szó.
Ha nem megoldható az interneten keresztül történő vizsgáztatás, a Közegészségügyi Hivatal útmutatója szerint kell megtartani az érettségit. Ennek értelmében kötelező lesz a szájmaszk viselése, a kétméteres távolság betartása, a rendszeres fertőtlenítés és szellőztetés, valamint a lázmérés.
Azt, hogy nem lesz írásbeli érettségi, már márciusban közölték a szlovák oktatási hatóságok. Áprilisban aztán az országos tisztifőorvos közölte, hogy a legszigorúbb higiéniai feltételek betartása mellett legalább a szóbeli vizsgát engedélyezik, de ma tulajdonképpen ezt is törölték.
Felvidéki kollégák érdeklődésünkre elmondták: Szlovákiában az érettsésgi és a felsőoktatási felvételi között nincs összefüggés, ezért ott a kormánynak nagyobb a mozgástere ebben a kérdésben. Északi szomszédunknál ugyanis nincs központi felvételi rendszer, ponthatár és keretszám, minden felsőoktatási intézmény maga határozza meg a felvételi kritériumait, a felvenni kívántak számát és dönt a jelentkező felvételéről.