Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Közélet

Győrben rendezik a Radnóti Biennálét

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A holokauszt és Radnóti Miklós halálának 80. évfordulóján a Győri Nemzeti Színházban rendezi meg a Magyar Versmondók Egyesülete a Radnóti Biennálét november 7. és 10. között. 

A program november 7-én Jávori Ferenc Fegya és Lutter Imre Radnóti-verskoncertjének bemutatójával indul. A produkció Radnóti 1938-as költeménye nyomán a Béke, borzalom címet viseli. A versek klezmer zene kíséretében csendülnek fel. A szöveg részben az abdai tömegsírban megtalált bori noteszből származik, másik része végig követi a költő életét. Jávori Ferenc Fegya saját zsidó dallamaival és számos ismert jiddis motívummal kíséri a darabot. 

A Magyar Versmondók Egyesülete által kétévente megrendezett Radnóti Biennálé részeként a 28. Radnóti Miklós Vers- És Prózamondó Versenyt is megrendezik, amelyen a Kárpát-medencei és az országos versmondó versenyek legjobbjai vehetnek részt, amennyiben október 25-ig jelentkeznek a www.vers.hu oldalon. A verseny két kategóriában zajlik: a 16-21 évesek az ifjúsági kategóriában a Radnóti-diplomáért, míg a felnőtt versmondók a Radnóti-díjért indulhatnak. A versenyen, amely november 9-én 10 órakor kezdődik, anyaországi és határon túli versmondók egyaránt részt vesznek, akik Radnóti versei mellett a klasszikus magyar költészetből és a ma élő költőktől is mondhatnak verseket.

A biennálé résztvevői november 9-én, szombaton este ellátogatnak Abdára, Melocco Miklós Radnóti-szobrához, ahol a feltételezések szerint napra pontosan 80 évvel korábban a költőt és társait tömegsírba lőtték a magyar nyilasok. Abdán verssel, beszédekkel és koszorúzással emlékeznek a Radnóti-tisztelők. Aznap este a Komédiás Étteremben kötetlen versbeszélgetés zajlik majd, ahol a tavaly elhunyt Popper Ferencről, a verseny egyik alapítójáról, a Magyar Versmondók Egyesülete korábbi elnökéről is megemlékeznek.

A Radnóti Biennálé 53 éves múltra tekint vissza. 

(Fotó: Bertha János)