Maratoni hosszúságú, politikai vitákkal fűszerezett közgyűlésen vagyunk túl.
Közbiztonság
Rendőrségi beszámolóval kezdődött a győri közgyűlés csütörtök délelőtt, 2023-ra vonatkozóan elhangzott: a migrációs nyomás annak az évnek elején erős volt, de az év végére érezhetően csökkent. A bűncselekmények száma stabil helyzetet, középértéket mutat – mondta a városi rendőrkapitány. A közterületi bűncselekményeknél a megelőzés a kulcs, Győrben csökkenő a tendencia, a felderítés 80 százalék fölötti. Ezzel együtt a megye statisztikáját alapvetően befolyásolják a városban történt bűncselekmények. A bolti lopásoknál az online kasszáknál sokan próbálkoznak – világított rá az újfajta elkövetési módok egyikére a kapitány.
A beszámolóból kisebb politikai vita is kerekedett, Borsi Róbert szerint Pintér Bence polgármester „hülyének nézi a győrieket, akiket azzal hergel, hogy rendbe kell tenni a város közbiztonságát”. A beszámoló számai szerinte mást mutatnak. Pintér Bence a sok képviselői felszólalással vágott vissza, mert valóban többen címeztek kérdéseket a kapitánynak.
A szakmai felvetések voltak ezek: a létszámhiányra Kósa Roland alpolgármester kérdezett rá, az elvándorlás jellemző a győri kapitányságon is, de a megyével való összefogásnak köszönhetően a feladatokat el tudják látni Persze minden kapitány több rendőrt szeretne. Újváros képviselője, Szeles Szabolcs a drogozásra, illetve az ismert bűnügyi gócpontokra hívta fel a figyelmet, kérve a kapitány segítségét ezeken a helyeken. A gyorshajtókról, a gyorsulási versenyekről többen beszéltek, a hangoskodókról is, a kamerarendszerről, Szentiván képviselője, Balog-Farkas Renáta a körzeti megbízottak számának (korábban három volt, most egy) visszaállítását kérte.
Katasztrófavédelem
A katasztrófavédelem beszámolója szakmai mederben maradt: a tűzesetek száma 2024-ben csökkent, ennek fő oka az időjárás. A műszaki mentések száma ugyanakkor nőtt és itt is szélsőséges időjárást kell az okok között keresni. Nagy mértékben nőtt azon balesetek száma is, ahol szükség volt a tűzoltókra. A kiemelt esetek között volt a győri sajtüzemben keletkezett tűz, illetve augusztusban egy családi ház tetőszerkezetének kiégése, ahol napelemek is voltak. Az árvízről is beszélt a tűzoltóparancsnok: a teljes állományt bevonták a védekezésbe.
Pintér Bence polgármester
Győr Projekt
Kósa Roland alpolgármester a cégnek szánt 300 millió forint kapcsán elmondta: ha önkormányzati cégeknek ad a város pénzt, akkor azt pénzügyi, igazgató indoklással támasszák alá. Az új ügyvezető szerint mintegy 250 millió forint mínusszal zárhat a cég az év végén, de Pintér Bence polgármester jelezte, hogy szerinte elhamarkodott döntést hoznak, mert még nem tudják, hogy mennyi a kintlévőség, amire viszont számíthat a Győr Projekt a bevételi oldalon.
A polgármester az ügy kapcsán hangsúlyozta: továbbra sem tartja jó ötletnek, hogy a kultúra, turizmus, marketing a Győr Projekthez kerüljön. És felhívta a figyelmet arra, hogy az szmsz alapján ő polgármesterként nem juthat azokhoz az adatokhoz, amely egy cég – adott esetben a Győr Projekt – helyzetét bemutatná. Ezt a helyzetet Kósa Roland alpolgármester is sérelmezte.
Fekete Dávid fideszes frakcióvezető szerint a létesítmények fenntartásához kell a pénz, mert „most helyzet van”. A pénzügyi bizottság a 300 milliót annak tudatában javasolja, hogy ha a teljes összegre nem lesz szükség, akkor a maradék összeg a jövő évre átmegy. „A működőképesség az első, a város érdeke nem sérül.”
Hajtó Péter a Pintér által már említett kintlévőségekre hívta fel a figyelmet: az ETO például 103 millióval tartozik és a Győr Projektnek a hitelkeret kamatait is fizetni kell, ami éves szinten 100 millió forintot jelent, hangsúlyozta a képviselő: „Számoljuk ki, mennyi pénzre van szüksége a Győr Projektnek, és azt adjuk oda neki. Ne évközben kelljen hozzányúlni, nem ez a megoldás.”
Balog-Farkas Renáta arra hívta fel a figyelmet, hogy a cég fb bizottsága elfogadta a féléves beszámolót, kérdést sem tettek fel. „Jól végezték ők a munkájukat?” – tette fel a kérdést a TSZV képviselője. Szerinte minden fb tagnak tudnia kell, hogy felelősséggel tartozik, ha nem megfelelően jár el a munkája során. Soron kívüli vizsgálatot kezdeményezett.
Borkai Zsolt emlékeztetett arra, hogy a Győr Projekt azért jött létre, mert számos sportlétesítmény épült a városban – ezek üzemeltetését végzi a cég. Szerinte nem mehetnek el amellett, amit ezek a létesítmények szolgálnak: a sportolást. Borkai szerint nem lehet egy sportlétesítményt gazdaságosan működtetni és a kibővült feladatkört is külön meg kell majd fizetni. „Ha akarjuk, hogy a gyerekek sportoljanak, nyúljunk bele a zsebünkbe és ne a felelősöket keressük!” – javasolta. Ebben nem értett egyet vele Szakács András képviselő, szerinte igenis vannak felelősök, őket pedig meg kell nevezni.
Serfőző Eszter ügyvezető reagált az elhangzottakra, „rögtön az első nap szembesültem a problémákkal”, mondta. Az átláthatóság jegyében fordult a sajtóhoz, szerinte is ki kell szolgálni a sportolókat, a győri gyerekeket, segélykiáltás volt a nyilatkozat a részéről, mert „ha kikapcsolják az áramot, nem tudják megtenni”.
Kósa Roland alpolgármester
Kulturális támogatás
Borsi Róbert azt kifogásolta, hogy a támogatásokról, az azokhoz szükséges feltételek megteremtéséről már korábban gondoskodtak, a polgármester pedig most ezt lovagolja meg. Ekkor már nem először nevezte „szélhámosnak” Pintér Bencét, aki tisztelet kért, majd elmondta: „prioritásokról beszéltünk, hogy mit tartunk fontosnak”. Borsi felhozta a két visszaadott Audit, „de hol a harmadik?” – kérdezte. Pintér elmondta, hogy szakmai javaslatra maradt még egy autó, ő azt nem használja. Kósa Roland pedig, aki Borsi felszólalásában szintén érintett volt, az mondta, „mi annyit kommunikáltunk, hogy javasoltuk a bizottságoknak a támogatások megadását. Nem többet. Sajnálom, hogy ennek a kérdésnek ilyen fennhangja lett.”
Az ülés végén a győri kézilabda klub részére támogatást fogadott el a testület