Ha e-roller, akkor biztosítás?!

Cikkünk frissítése óta eltelt 6 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az elmúlt években az elektromos robogók egyre népszerűbbek, mert  költséghatékony szállítási módot kínálnak, amely nem károsítja a környezetet. Az elektromos rollerezés a gyaloglás, a buszozás vagy az autóvezetés népszerű alternatívája.

Ennek a közlekedési módnak a növekvő népszerűsége megalapozta a bérelhető rolleres cégek létrejöttét világszerte, ezzel együtt az ellenzők tábora is növekedett.

Az e-robogók növekvő száma kihívás elé állította a hatóságokat és a biztosító társaságokat: kell-e biztosítást kötni egy elektromos rollerhez?

Röviden: igen, fontos, hogy legyen biztosítás, amely megvédi Önt és szeretteit. Az e-robogó biztosítás azonban bonyolultabb lehet, mint azt az emberek gondolják. 

Balesetek növekvő száma

Az e-robogók növekvő elérhetősége és használata miatt a robogóval kapcsolatos sérülések száma egyre nő. Sokan, akik elektromos robogóval közlekednek, gyakran alábecsülik az ezzel a közlekedési móddal kapcsolatos kockázatokat. A közlekedők elveszíthetik az irányítást, és megsérülhetnek, vagy károsíthatják az e-rollert vagy más személy tulajdonát. A biztosítási fedezete segít megvédeni Önt baleset esetén.

Egri baleset helyszínelése. Forrás: Egri Ügyek

Vajon az autó- vagy lakásbiztosítás fedezi az e-robogómat?

Hazánkban külön kell biztosítást kötni a jogszabályban meghatározott (kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló 2009.évi LXII. törvény) feltételek alapján.

Azokra az e-rollerekre kell biztosítást kötni, amelyeknek sebessége meghaladja a 25 km/h-t, vagy saját tömege nagyobb, mint 25 kg, és legalább 14 km/h sebességre képes. A rollereken kívül ide tartoznak a segwayek és az elektromos egykerekű mikromobilitási eszközök is. Ezt  július 16-ig meg kell kötnie, akire vonatkozik!

     Forrás: insura.hu

Más európai országokban a biztosítótársaságok gyakran eltérnek egymástól abban, hogy az e-robogót milyen típusú kötvénybe kell foglalni. Azt, hogy az elektromos rollerre vonatkozik-e a fedezet, nagy valószínűséggel az határozza meg, hogy a biztosító hogyan ítéli meg az e-robogót. Egyes cégek az elektromos robogót „motoros járműnek” tekintik, mivel kerekei és elektromos motorja van. Ebben az esetben, ha az e-robogót fedezik, akkor az esetleg belekerülhet az ügyfél autóbiztosításába.

Sok vállalat azonban nem nyújt fedezetet az e-robogókra az autópolitikákra vonatkozóan, mert úgy tervezték, hogy a legtöbb államban ne legyen szükség engedélyre vagy regisztrációra. Ezekben az esetekben az e-robogók általában nem felelnek meg az autó- vagy motorkerékpár-biztosítás jogosultsági követelményeinek.

Ha a biztosítók ezt az álláspontot képviselik, gyakran az e-robogót „tulajdonnak” tekintik, és felelősségbiztosítást kínálhatnak az e-robogóra a lakásbiztosításban vagy a bérlők biztosításában.

Mi van a roller bérléssel?

Egyes biztosítótársaságok fedezetet nyújtanak olyan eseményekre vagy balesetekre, amelyek bérelt robogóval történnek. Még ha a biztosító társasága nem is fedezi a bérelt e-robogóval okozott baleseteket, egyes e-robogókat megosztó társaságok, például a Lime és a Bird, fedezetet nyújtanak a robogókat bérlő motorosok testi sérüléseire és az anyagi kárra.

Ne feledje, hogy nem garantált, hogy az Ön által bérbe vett e-robogó biztosítást nyújt. Ha rendszeresen vesz részt e-robogó bérlésében, érdemes lehet utánajárni és megnézni, hogy kínálnak-e további információkat a felelősségi fedezetről.  

Mennyibe kerül?

A biztosítás jelképes, évi pár ezer forintos díjjal kell számolni az e-rollerek tulajdonosainak, habár vannak biztosítók akik valószínű ki szeretnének maradni ebből a piacból. A Grantis összegyűjtötte, amelyben a hazai biztosítók által javasolt e-rolleres kötelező biztosítások mértéke látszik.

A szabályozás lenne nagyon fontos

Hazánkban egyelőre nincs lényegi szabályozás az elektromos rollerekkel kapcsolatban.

 Egyes országokban (pl. Egyesült Királyság, Hollandia) például szinte teljesen betiltották az e-rollerekkel való közlekedést, és azok bérlésére sincs lehetőség.

A legtöbb EU-tagállamban szigorúan előírják, hogy milyen életkortól vezethet valaki e-rollert, és bizonyos életkor alatt (jellemzően 16 vagy 18 év) bukósisak viselését is kötelezővé tették.

  • Ausztriában külön engedéllyel már 9 éves kortól használhatók ezek a járművek, azonban csak bukósisakkal, 25 km/h sebességig, és csak 16 éven felüli kísérővel.
  • Romániában csak 14 év felett használhatók az elektromos rollerek, járdán, parkokban és macskaköves úton nem megengedett a használatuk.
  • Szlovákiában 15 éves kor alatt csak bicikliúton, magánterületen és erdei utakon közlekedhetnek a rollerezők.
  • Szlovéniában pedig egészen 18 éves korig kötelező a bukósisak használata.
  • Horvátországban mindenki számára kötelező a bukósisak, és csak 14 éven felüliek használhatnak elektromos rollert, rossz látási viszonyok között pedig láthatósági ruházatot kell viselni. 

 

Borító: Pixabay

Forrás: Insura, Farm Bureau