Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Átlagosan hét perccel hamarabb ér ki a mentő Lébénybe

Cikkünk frissítése óta eltelt 5 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Átlagosan hét perccel rövidült a Lébény környékén élő 20 ezer ember sürgősségi ellátása a helyi önkormányzat és az OMSZ együttműködésének köszönhetően. – adta hírül Lébény önkormányzata.

A kisváros még 2016-ban, önköltségen alakított át egy önkormányzati épületet mentési ponttá, hogy a mentőegységek gyorsabban kiérthessenek a betegekhez. Az átadás óta több, mint háromezer embert látott el az ott állomásozó mentő. Az időnyereséget elemezve a mentőszolgálat szerint a város befektetése éves szinten hét percet javított a betegek elérési idején, ami kritikus esetekben nagyon sokat számít.

Saját forrásból mentési pontot alakított ki Lébény, amelynek köszönhetően a város minden lakosához korábban ér ki a mentő. Az önkormányzat a statisztikák látva felkereste az Országos Mentőszolgálatot, akik megvizsgálták a Győr-Moson-Sporton megyei kiérési adatokat. Akkor az esetek 83 százalékában ért ki a mentőegység 15 percen belül, Lébény esetében viszont ezek az adatok a megyei átlag alatt voltak.

A mentőszolgálat egy mentési pont kialakítását javasolta. A helyi önkormányzat erre a célra egy saját épületet ajánlott fel, amit ötmillió forintból újított fel és rendezett be a mentők számára, az ezzel járó közüzemi számlákat – évi félmillió forintot – pedig azóta is állja. A mentőegységek a környező mentőállomásokról érkeznek, ahonnan biztosítják a környező települések mielőbbi sürgősségi ellátását is. Az OMSZ a 2016 és 2018 közötti esetszámokat vizsgálva megállapította, hogy a befektetés éves szinten 7 percet javított a betegek elérési idején, ami kritikus esetekben nagyon sokat számít.

A mentési pont olyan állomáshely, ahová valamelyik környékbeli mentőállomás mentőegysége reggeli váltás után egy bizonyos időszakra (rendszerint az esti váltásig) kitelepül, így szükség esetén közelebbről indulhat és gyorsabban érkezhet a beteghez. Ilyen „kihelyezett állomás” létesülhetett többek között Solton, Révfülöpön, Dédestapolcsányban, Pálházán, Füzesabonyban, Nádudvaron, Dunaharasztiban, Hajdúsámson, Dévaványán, Kiskörén és Abádszalókon is.