Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Ilyen is történhet: lemerült az elem, bejelzett az érzékelő

Cikkünk frissítése óta eltelt 1 hét, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Vasárnap délelőtt Csornán, a Pozsonyi utcában egy családi házban jelzett a szén-monoxid-érzékelő. Szerencsére szó sem volt mérgezésről – közölte a katasztrófavédelem. 

 A házban egy gázbojler, egy gázkazán és egy kandalló is volt, azonban egyik sem működött, amikor megszólalt az érzékelő. A csornai hivatásos tűzoltók és a gázszolgáltató szakembere sem nem tudtak szén-monoxid-koncentrációt kimutatni a ház légterében, azonban megállapították, hogy a készülékben lemerültek a működéshez szükséges elemek, ez okozta a jelzést.

Minden olyan készülék, amely nyílt lánggal működik, a mérgező gáz forrása lehet. A tragédiák megelőzése érdekében levegő-utánpótlást kell biztosítani, ezért a hideg idő ellenére is kiemelten fontos a lakóhelyiségek szellőztetése.  Az új, jól szigetelő ablakokba, ajtókba ajánlott résszellőzőt szereltetni.

Amennyiben nyílt lánggal működő eszközt használ, ajánlott egy szén-monoxid érzékelő beszerzése is. Az érzékelőt abba a helyiségbe helyezzük el a lakásban, ahol a működő fűtőberendezés található, illetve olyan terekbe, amelyeket gyakran használnak (konyha, nappali, hálószoba).
Minden esetben kövessék a gyártói utasításokat. Megfelelő minőségű, bevizsgált készülékek listája megtalálható a https://katasztrofavedelem.hu/33883/szen-monoxid-erzekelok weboldalon.

Fontos, hogy ezeknek a készülékeknek szavatossági idejük van, amelyet a gyártó feltüntet a csomagoláson, ez azonban nem jelenti azt, hogy ezen időtartamon belül nincs dolgunk a készülékkel.  A szavatossági időn belül a működéshez szükséges elemek időnkénti cseréjéről se feledkezzenek meg!