Az elmúlt napokban több bejelentés is érkezett a rendőrségre, miszerint idegenek – magukat a felhívott unokájának kiadva – próbáltak tévedésbe ejteni idős embereket. Az áldozattá válás megelőzése érdekében a Győri Rendőrkapitányság Bűnmegelőzési Alosztálya az alábbiakra hívja fel a lakosság figyelmét:
A trükkös elkövetők egyik kedvelt módszere az „unokázós” csalás. Ennek lényege, hogy a bűnözők az időskorú személyt telefonon hívják fel a gyereke, az unokája, vagy más hozzátartozója nevében, illetve egyes esetekben hivatalos személynek (például rendőrnek) kiadva magukat, majd különböző indokkal pénzt kérnek.
A leggyakoribb színlelt okok:
- Az unoka, vagy hozzátartozó balesetet szenvedett, és az okozott károk rendezése miatt pénzre van szüksége, illetve
- az unoka, vagy hozzátartozó kölcsönt vett fel, amit sürgősen vissza kell fizetni. Amennyiben a pénzt megkapják, úgy felajánlják, hogy nem tesznek feljelentést.
Figyelem! A csalók a bűncselekmények elkövetésére felkészülnek, így a sértett bizalmának elnyerése érdekében olyan információkat is közölhetnek, amelyek valóban a hozzátartozóhoz kapcsolódnak.
A Győri Rendőrkapitányság legfontosabb tanácsai annak érdekében, hogy ne váljanak áldozattá az idősek:
- Ne döntsenek egyedül, minden esetben kérjenek egy kis időt, és azonnal ellenőrizzék a hívás valóságtartalmát!
- Hívják fel azt a személyt, akire az ismeretlen telefonáló hivatkozik!
- Bűncselekmény gyanúja esetén azonnal értesítsék a rendőrséget!
- Gyanús idegenek látogatása esetén jegyezzék meg személyleírásukat, gépjárművük rendszámát!
- Ha mégis bűncselekmény áldozatává válik, azonnal értesítse a rendőrséget a 112-es segélyhívó számon!
- A legfontosabb, hogy a család, a rokonok, a barátok sokat beszélgessenek a veszélyeztetett korosztállyal erről a jelenségről, a bűnelkövetésnek ezen formájáról. Készítsék fel idős hozzátartozójukat arra, ha ilyen jellegű telefonhívást kapnak, mit kell tenniük.
Forrás: police.hu