Itthon vagy! Magyarország, szeretlek!

    Cikkünk frissítése óta eltelt 11 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

    2013. szeptember 28-án, szombaton délután Vidám hangulatú vetélkedő veszi kezdetét az Árpád téren, ahol megmérkőzik egymással az Árpád Gimnázium és a Bárdos László Gimnázium egy-egy csapata és megmutatják, ki tud többet közös otthonunkról. Másnap, vasárnap pedig egy egyedi, soha vissza nem térő eseménynek lesz részese, aki kilátogat a Csónakázó-tóhoz, mert a hétvége zárásaként vasárnap este fél tízkor Tatabányán is, mint az ország több mint 1300 településén ugyanúgy és egy időben lobban majd fel Szent Mihály tüze – összetartozásunk szimbólumaként. 

    Részletes program: 

    Szeptember 28., szombat 
    Helyszín: Tatabánya, Árpád tér 
    16.00 – 18.00 Középiskolai vetélkedő (Árpád Gimnázium – Bárdos László Gimnázium ) 
    19:00 – 22:00  Utcabál az Árpád téren Szirota Dzsenifer és  zenekarával 

    2013. szeptember 29., vasárnap 
    Helyszín: Millenniumi közpark – Csónakázó tó 
    17.00 Honfoglaláskori játékok: az Árpád Gimnázium és a Bárdos László Gimnázium csapatainak megmérettetése folytatódik (lépegetés, vízhordás, petrencerúdtartás, íjászat, szögbeverés stb.) 
    18.30 – 19.30 A „Bánhidai” csatajelenet, bajvívás, íjászat és párviadal a csapatok között 
    20.00 A kétnapos vetélkedő eredményhirdetése 
    20.30 Fáklyás örömmenet indul a tó körül (táncosok, csapatok, honfoglaló lovasok és gyalogos vitézek) 
    21.15 A Bányász Táncegyüttes „tűztánca” 
    21.30 Pásztortűz a Csónakázó-tónál sámándobokkal 

    Szervezők: 

    Tatabánya Megyei Jogú Város, Tatabánya Pont Rendezvényszervező és Turisztikai Iroda, A Vértes Agorája, Tatabányai Múzeum 

    Köszönjük az együttműködést az Árpád Gimnáziumnak, a Bárdos László Gimnáziumnak. 

    Média partnerek: 

    Forrás Rádió, KEMINFO, Tatabányai TV, tatabanya.hu, 24 ÓRA, KEMMA.hu 

    Rossz idő esetén a programokat a Vértes Agorája épületében rendezzük meg.

    Miért épp Szent Mihálykor?

    A régiek az évkör harmadik fordultával, az év harmadik kapujában fejezték be a betakarítást, lezárva ezzel a mezőgazdasági évet. Eleink a „Tűz angyalának” napján pásztortüzeket gyújtottak, jelezve a kinti legelőkről hazatérők útját, s azt, hogy hamarosan a nyáj és a pásztor is megpihenhet az otthoni világban. Mihály nap fordulóján a parasztkalendáriumban a terménnyel és az állatokkal való elszámolás után a vigasság 40 napos ideje kezdődik el. Ez a Kisfarsang ideje, a nagy őszi vásárok, lakodalmak, szüreti bálok időszaka, amikor Borszűrő Szent Mihály segedelmével még az újbor is kiforr. Örömünnepek sora veszi kezdetét, mert ilyenkor mindenki hazatalál…