Cikkünk frissítése óta eltelt 3 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Készülődni kell a hűvösebb napokra, megnyugszik a természet, téli álomra szenderül. De előtte van még feladatunk a kiskertben, az udvaron.

„Lehullott levelek összegyűjtése – különösen a gyep és a kerti tó körül”

kezdi a sorolást a fitoland oldal, mely csokorba szedte a legfontosabbakat, ebből csemegézünk.

A gyümölcsfák, -bokrok károsítóinak – főleg a kórokozóknak – jelentős része a lehullott, fertőzött leveleken telel át. De a fagyérzékeny fajokat takarjuk lombbal és gallyakkal.

Ősszel a gyepen hetekig otthagyott levelek elveszik a fényt és könnyen száraz, barna foltok alakulhatnak ki, beindulhat a mohásodás. Utoljára novemberben érdemes füvet nyírni. A füvet célszerű 4-5 cm-re meghagyni. Őszi gyeptrágya alkalmazása is javasolt. Az őszi trágyákra jellemző az alacsony nitrogéntartalom és a magas káliumtartalom. A megnövelt káliummennyiség megerősíti a füvet, és javítja ellenálló képességét a faggyal szemben. 

Évelők, bokrok, cserjék és a sövény visszametszése

Ha növenyeid már sárgulnak, száradnak, ideje visszavágni őket. A növény ilyenkor visszaszívja nedveit a gyökereibe. Ha nem vágod vissza, elhalhat. 

A lombjukat vesztett ribiszke- és köszmétebokrok vagy a birsbokrok ritkítómetszését is ilyenkor érdemes megtenni. 

A sövényeket vágd vissza, a ráhullott leveleket viszont távolítsd el. Így elegendő napfényhez juthat a folytatásban is. De ha nem teszed meg, akkor korhadásnak indulhat.  

Ültess gyümölcsfákat és cserjéket

Ennek is most van ideje, a fagyok előtt. Ültetés után ne öntözzük be őket, de kupacoljuk fel a talajt a tövüknél, hogy megvédjük a gyökeret a fagytól.

"Örökzöldeket már ne ültessünk, fagyérzékenységük miatt."

Földbe a virághagymákkal

A tavasz hírnökeit a megfelelő helyre kell ültetni ahhoz, hogy jól fejlődjenek és virágozzanak. A hagymákat magasságuk két-háromszorosának megfelelő mélységbe kell ültetni.Fontos feladat az is, hogy fokozatosan szedjük fel azokat a virágos növényeket – dáliát, kánnát, gladióluszt, gumós begóniát, stb. – , amik nem bírják a fagyot. A gumókat, hagymákat télire raktározzuk el, például egy jól levegőző ládában a pincébe. 

(forrás: fitoland.hu/fotó: illusztráció, pixabay)