Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Kicsivel kevesebb lakástűz volt a megyében, mint 2023-ban

2024-ben összesen 259 lakástűz keletkezett, 13-al kevesebb, mint 2023-ban. Az év folyamán 3528 négyzetméternyi épített terület égett le, 357-tel kevesebb, mint egy évvel korábban.

A lakástüzekben 1 ember vesztette életét, 2023-ban két áldozatot követeltek a lángok. A kigyulladt lakóházakban 28 ember sérült meg, 6-tal kevesebben, mint egy évvel korábban, többségük a belélegzett füst miatt. 

A tűz pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében 13 lakástűz után indult tűzvizsgálat. A leggyakrabban elektromos probléma, nyílt láng használata, a fűtési rendszer hibája, főzés vagy dohányzás vezetett tűzhöz. 9 lakóház tüzénél merült fel bűncselekmény gyanúja. A legtöbbször a konyhában, kéményben, illetve hálóban csaptak fel a lángok.

259 érintett ingatlan egyikében sem volt füstérzékelő, holott az érzékelő már a tűz kezdeti fázisában jelez, amellyel megelőzhetőek a tragédiák és a nagyobb anyagi károk is. 

2024-ben 58 alkalommal vonultak a tűzoltók szén-monoxiddal kapcsolatos esethez, 1-gyel kevesebbszer, mint 2023-ban. 13 ember szenvedett valamilyen mértékű szén-monoxid-mérgezést, 7-tel kevesebben, mint egy éve. Az év során senki sem vesztette életét a mérgező gáz miatt. 

Akkor keletkezik szén-monoxid, ha zárt térben nyílt láng ég és nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Bármilyen nyílt láng forrása lehet a mérgező gáznak, függetlenül attól, hogy fűtenek, főznek, vagy vizet melegítenek vele A kémény szabálytalan műszaki kialakítása, vagy elhanyagolt állapota is hozzájárulhat ahhoz, hogy szén-monoxid keletkezzen. A tragédiák elkerülése érdekében gondoskodni kell az állandó és automatikus szellőzésről, a kémény ellenőrzéséről, és érdemes egy szén-monoxid-érzékelőt is beszerezni.