10 évvel ezelőtt zöld civil szervezetek és kisebb önkormányzatok közreműködésével alakult meg az Európai Klímaszövetség hazai hálózata az Éghajlatvédelmi Szövetség. Az együttműködés egyik első kampánya a KlímaSztár volt, amely a legjobb helyi klímavédelmi gyakorlatokat díjazza, és mutatja be.
Az ötödször meghirdetett felhíváson 2019-ben öt település – Budapest XIII. kerület; Kajárpéc; Nagyrákos; Nyárádgálfalva (RO); és Veszprém – nyerte el az elismerést. A díjátadóra a Szövetség alapító településén, a tavaly európai Climate Star díjjal elismert Kunszigeten került sor 2019. szeptember 17-én kedden.
Németh Zoltán megyei elnök a megnyitón elmondta, a környezetvédelmi kérdések régóta foglalkoztatják az embereket, de fontos, hogy tettekkel is igazoljuk az elkötelezettséget. Az önkormányzatok és a civil szervezetek pdeig nagyot segíthetnek az egyén felelősségérzetének kiépítésében. A Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat az Éghajlatvédelmi Szövetség pátoló tagja.
Az Agrárminisztérium Zöld Forrásának támogatása idén ötödik alkalommal tette lehetővé a felhívás meghirdetését. Az évek folyamán nem változott az alapcél, mely egybeesik az Éghajlatvédelmi Szövetség egyik alapvetésével, melyben arra igyekszik rámutatni, hogy a helyi folyamatoknak, fejlesztéseknek fontos és megkerülhetetlen szerepe van az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. Idén először egy meghatározott területen, a települési zöldfelületek gazdálkodásában kerestük a jó mintákat.
A díjazott öt település olyan követhető mintákat állít más települések és közösségek elé, melyek valódi helyi megoldások a változás folyamatában, legyen szó például a hazánkban még nem túl gyakori városi mezőkről vagy újszerű települési vízgazdálkodásról. Idén először a zsűri egy különdíjat is kioszt a Keszthelyi Környezetvédő Egyesületnek a helyi zöldterületek megóvásáért és közösségi alapú fejlesztéséért.