Hozzávalók:
• 850 g liszt (0)
• 25 g só
• 3,5 g élesztő
• 500 ml víz
Elkészítés:
1. A nápolyi pizza csak négy alapanyagból készül: nullás lisztből, vízből, élesztőből és sóból. Nem kell hozzá cukor vagy zsiradék, és fontos, hogy minden összetevő egyszerre kerül a tálba. Nincs élesztő felfuttatás. Viszont érdemes előre gondolkodni, mert órákban mérhető a kelesztés folyamata. A délután begyúrt tésztát csak este sütheted. Minél nagyobb mennyiséget készítesz, annál több időt kell várnod a sütéssel! Akár egy napot is pihentetheted a tésztát, de ilyenkor (és a nyári hőségben) tedd a hűtőbe, nehogy túlkeljen.
2. Hagyományosan a nápolyi pizza nyújtását egy fa deszkán kell végezni. Halmozd középre a lisztet, és az egyik oldalra szórt a sót, míg a másikra az élesztőt. A só és az élesztő ne érintkezzen közvetlenül.
3. Folyamatosan adagolva a vizet, dolgozd össze az hozzávalókat és készíts egy kemény tésztát.
4. Ezután jöhet az igazi munka: a gyúrás. Legalább 10 percig gyúrd a tésztát, többször átforgatva. Hosszan ki is húzhatod, majd újra magára hajtod és gyúrod tovább. Ez segít rugalmasabbá tenni a tésztát.
5. Ezután válassz le 300 grammos darabokat, formázz belőlük golyót és hagyd őket kelni egy fa tálba.
6. Amikor a pizzatészta megkelt, gyújtsd be a kemencét 450° C-ra. Ha nincs kemencéd, márpedig sokunknak nincs, akkor a legmagasabb hőfokot válaszd.
7. Ekkor kezdj csak neki a nyújtásnak.
8. A nápolyi pizza a széleinél vastagabb, a közepén vékonyabb, így kézzel nyújtva, húzogatva, paskolgatva éred el a legjobb hatást.
9. Amikor szépen megformáztad a pizzákat, jöhet a pizzaszósz, ami paradicsomból, sóból, oregánóból és igény szerint egyéb fűszerekből álljon, de zsiradék nélkül. Bolti szószt is használhatsz, de az igazi autentikus élményért, próbáld ki a házi szószt!
10. A paradicsomszószra jöhet a kézzel darabokra tépett mozzarella (amit előre lecsöpögtettél) és a bazsalikom, amit nem kell nagyon apróra vágni ebben az esetben.
11. A rizsliszttel beszórt pizzalapátra tedd fel a pizzát és mehet is sülni a forró kemencébe, 2 percre, vagy a sütőbe magas hőfokon 10 percre.
12. Amikor a szélek szépen megpirultak és a sajt is megolvadt, veheted is ki.
13. Ekkor még utolsó lépésnek locsold meg a pizzát egy kevés olívaolajjal.
14. Így készül a nápolyi pizzák nagyágyúja, a Pizza Margherita!