A közúti és vasúti balesetek számának csökkentése, valamint a közlekedésbiztonság átfogó javítása a célja annak az együttműködési megállapodásnak, amelyet a Széchenyi István Egyetem és a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság képviselői láttak el kézjegyükkel december 5-én. A partnerség tovább erősíti a győri intézmény térségi szerepét.
A Széchenyi István Egyetem az oktatás és a kutatás-fejlesztés mellett kiemelt hangsúlyt fektet arra, hogy felhalmozott tudását a gyakorlatban hasznosítsa a társadalom érdekében. Erre teremt újabb lehetőséget az intézmény és a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság által kötött együttműködési megállapodás, amelyet Boross Zoltán László rendőr ezredes, vármegyei rendőrfőkapitány és dr. Kovács Zsolt, az egyetem általános és oktatási elnökhelyettese írt alá a győri campuson december 5-én.
A két fél azzal a céllal lépett partnerségre, hogy javítsák Komárom-Esztergom vármegye közlekedésbiztonsági helyzetét, növeljék a közlekedési balesetek megelőzésének hatékonyságát, valamint együttműködjenek a közúti és vasúti járműfogalom növekedéséből eredő útépítési, forgalomtechnikai, forgalomszervezési megoldások kidolgozásában, gyakorlati megvalósításában. Az egyetem kutatói a legkorszerűbb módszerekkel elemzik a vármegye közlekedési hálózatát és alakítanak ki forgalomszervezési és torlódáscsökkentési stratégiákat, például az M1-es autópálya jövőbeni bővítése kapcsán, illetve vesznek részt a motorkerékpárosokat érintő balesetek számának csökkentését célzó programok kimunkálásában. A főkapitányság többek között adatokkal, helyszíni bejárási lehetőség biztosításával, szakmai konzultációkkal segíti az intézmény képzési és kutatási tevékenységét.
„A mai aláírás egy olyan közös munka kezdete, amely valamennyi társadalmi réteg érdekét szolgálja, hiszen mindenki közlekedik, és szeretné azt minél biztonságosabban tenni. Célunk a közúti és vasúti balesetek számának csökkentése, valamint a közlekedésbiztonság átfogó javítása. Egyetemünk számára különösen hasznos ez az együttműködés, mert lehetőséget teremt arra, hogy elméleti kutatásainkat gyakorlati tapasztalatokra építve fejlesszük. Valós problémákra kereshetünk megoldásokat, hallgatóink pedig »életszerű« diplomatémákon dolgozhatnak” – hangsúlyozta az aláírási ünnepségen dr. Szép János, az Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kar dékánja.
Az ünnepségen Boross Zoltán László főkapitány elmondta: Magyarország azt vállalta az Európai Unió felé, hogy 2030-ig jelentősen csökkenti a közeledési balesetek – ezen belül a halálos, illetve a súlyos sérüléssel járó balesetek – számát. „Ez az elvárás is arra sarkall minket, hogy mindent megtegyünk ennek érdekében. Szerencsére nem vagyunk egyedül, hiszen nagyon sok önkormányzattal, civil szervezettel, vállalattal és más szervekkel dolgozunk együtt a jobb közlekedésbiztonságért, és külön örülök annak, hogy most már a Széchenyi István Egyetemmel is e célért dolgozunk” – emelte ki.